Marija Jurić Zagorka, velika hrvatska književnica i novinarka, autorica romana Grička vještica, Gordana, Kći Lotrščaka i mnogih drugih umrla je u krevetu, a pronašao ju je podstanar
Dana 30. studenog 1957. godine umrla je Marija Jurić Zagorka, velika hrvatska književnica i novinarka, autorica romana Grička vještica, Gordana, Kći Lotrščaka i mnogih drugih. Njezin podstanar Matko Kratković pronašao je u krevetu nakon što je umrla ojađena i usamljena. Svoje posljednje dane provela je u stanu na Dolcu živeći od 'tanke' mirovine, samotna i nesretna u društvu psića Bossija.
- Svugdje sam bila dočekivana s nepovjerenjem i prezirom jer je žena u politici u 19. stoljeću bila smatrana poput žene u javnoj kući. Moja je težnja uvijek bila emancipacija žena - govorila je Marija Jurić Zagorka.
Foto: Mihaela Erceg
Zagrebačka filharmonija službeno je osnovana 30. studenoga 1919. godine, ali pravi početak seže u 1871. godinu, kad je Ivan pl. Zajc počeo organizirati koncerte s popularnim ulomcima iz opera i simfonija. Naime, u prvoj polovici 19. stoljeća orkestralne su koncerte u Zagrebu priređivali uglavnom amaterski instrumentalni sastavi, a osnutkom stalne Opere 1870. dolazi do značajnog preokreta. Sa željom da zagrebačkoj publici ponudi što raznovrsniji glazbeni program, Zajc je u sklopu kazališta počeo organizirati takve koncertne izvedbe. Prvi takav "Quodlibet", kako je Zajc nazivao te koncerte, održan je 25. veljače 1871., a taj se koncert i danas smatra početkom profesionalne orkestralno-koncertne djelatnosti u Zagrebu i začetkom današnje Zagrebačke filharmonije. Kroz cijelo vrijeme u hrvatsku prijestolnicu donosila je najbolju klasičnu glazbu, a njenu povijest pisali su prvorazredni šefovi dirigenti. Nastupala je u gotovo svim zemljama Europe, kao i u SAD-u, Meksiku, Japanu, Omanu, Kini te Argentini. Brojni proslavljeni dirigenti ravnali su Zagrebačkom filharmonijom, a Leopold Stokowski, Paul Kletzki, Stjepan Šulek i Krzysztof Penderecki samo su neki od njih. Pod vodstvom šefa dirigenta Dawida Runtza i danas nastavlja uspješnu koncertnu djelatnost.
Foto: Matija Habljak/PIXSELL
Na današnji dan 1954. godine u gradiću Sylacauga u Alabami, u 14 sati i 46 minuta po lokalnom vremenu, meteorit veličine grejpa probio je krov drvene kuće. Odbio se od radija i pogodio u bok ženu koja se odmarala na kauču. Ona se zvala Ann Elizabeth Hodges i imala je 31 godinu. Nije bila teško ozlijeđena jer je prolaz kroz krov dovoljno usporio meteorit.
Foto: DREAMSTIME
Prva prekooceanska slika putem radio signala poslana je 30. studenoga 1924. Richard H. Ranger izumio je uređaj pomoću kojega se bežično mogu slati poruke na velikim udaljenostima i njegov se izum smatra ključnim i u razvoju telefaksa kakvog danas poznajemo. Slika predsjednika Calvina Coolidgea uspješno je poslana iz New Yorka u London, ali je komercijalna upotreba uređaja uslijedila tek nakon dvije godine.
Ostale vremeplove pročitajte ovdje.