Maranta ili 'biljka molitve' jedna od najzanimljivijih sobnih biljaka koju možete imati. Osim što je zabavna za promatranje, ova biljka ima slikovite oznake zbog kojih ju je lako uočiti u gomili. Bilo da ste početnik u uzgoju i održavanju biljaka ili ste iskusni profesionalac, pročitajte što sve trebate znati o brizi o ovoj intrigantnoj sobnoj biljci.
POGLEDAJTE VIDEO: Loša ideja
Što je biljka molitve?
Biljke molitve su cvjetnice iz roda Maranta iz obitelji Marantaceae, porijeklom iz tropskih šuma u Južnoj i Srednjoj Americi.
- Naziva se 'biljka molitve', jer se njezino lišće noću sklapa jedno na drugo i izgleda kao ruke koje mole - objasnila je Mandi Gubler, majstorica vrtlarica i osnivačica Happy Happy Houseplant poduzeća.
Marante vole toplinu i vlagu, ali uz odgovarajuću njegu, mogu uspjeti bilo gdje. Uz pravilnu njegu, vaša Maranta može narasti do 30 centimetara u visinu i 45 centimetra u širinu.
Brze upute:
- Potrebe za sunčevom svjetlošću: srednje, neizravno svjetlo
- Zalijevanje: Kad je tlo suho na dodir, obično svakih jedan do dva tjedna
- Prednosti: Jedinstvena boja i uzorak listova
- Potencijalni problemi: Biljka je izbirljiva u pogledu svjetla i vlage
- Najbolje mjesto: Blizu prozora koji gleda na sjever
- Kućni ljubimci? Nije otrovna
Vrste biljaka molitve:
Crvena biljka molitve (Maranta leuconeura 'erythroneura'): Vjerojatno najšarenija od svih biljaka molitve ima lijepe pruge boje fuksije na vrhu lišća, a donja strana je stvarno sjajna svijetlo ljubičasta.
Žuta biljka molitve (Maranta leuconeura 'marisela'): Ova biljka molitve je slična boji limuna, ima iste vidljive vene kao i crvena, ali su svjetlije zelene/bijele boje.
Zelena biljka molitve (Maranta leuconeura): Također je poznata kao biljka zečje noge, ima primjetno manje vene i dublje zelene mrlje na vrhu lišća od drugih sorti.
Sadnja i uzgoj biljke molitve
Biljke molitve obično se bolje snalaze kao sobne biljke jer su temperamentne prema sunčevoj svjetlosti. Najuspješnije rastu i razvijaju se kad su postavljene desetak centimetra od prozora - osobito onih putem kojih dobivaju indirektno svjetlo, a okrenuti su prema sjeveru.
- Biljke molitve također se jako dobro snalaze na policama jer im nije potrebno jako svjetlo kao drugim biljkama - kaže Gubler za mbg.
Briga za biljku
Nakon što uselite svoju novu biljku, pratite sljedeće savjete kako bi bila zdrava i šarena:
Voda:
- Pazite da je tlo uvijek vlažno, ali ne i mokro. Ne mojte ju previše zalijevati. Ikad. Samo ju zalijevajte svakih tjedan do dva tjedna ili kad se gornja trećina dubine sadilice osuši - kaže Ashlie Thomas, ekološka farmerica i osnivačica The Mocha Gardener na Instagramu.
Tlo:
Vaše prosječno tlo s neutralnim pH će biti dovoljno.
- Ne treba vam ništa što će intenzivno drenirati ili zadržavati vlagu - kaže Gubler.
Sunčeva svjetlost:
- Što više joj sunca pružite ona postaje nestabilnije - kaže Thomas. Sačuvajte prostore na prozorskoj dasci za biljke koje vole sunce, a biljku molitve stavite na mjesto na kojem dobiva neizravno svjetlo.
Temperatura:
Budući da potječe iz tropske regije, ona uživa u vlažnim uvjetima.
- Grupiranje biljaka izvrstan je način da se malo poveća vlažnost - objašnjava Gubler. Također možete smjestiti svoju biljku blizu ovlaživača zraka ili u kupaonici s parom kako bi bila vlažna.
Hrana:
- Biljka molitve zahtijeva uravnoteženo biljno gnojivo opće namjene. Nešto s omjerom 3:2:1 N:P:K - kaže Gubler i dodaje da se N:P:K odnosi na dušik, fosfor i kalij - tim redoslijedom!)