To je to što me zanima!

Manje vode i okretanje najbolji su fitness za bilje

Biljke je najbolje zalijevati kišnicom ili odstajalom vodom sobne temperature i redovito im brisati prašinu s listova jer prašina začepljava pore
Vidi originalni članak

Tijekom jeseni i zime sunčeva svjetlost pada pod drukčijim kutom, pa i sobne biljke dobivaju manje svjetlosti. Stoga biljke kojima treba sunčani položaj valja premjestiti na pogodnije mjesto. Ne zaboravite ih okrenuti jedanput na tjedan kako bi bile ravnomjerno osunčane. Presađivanje biljaka u veće lonce najbolje je odgoditi do proljeća jer ono potiče novi rast, a čak i sobne biljke tijekom hladnog dijela godine miruju. Trebalo bi ih i manje gnojiti, a zimi posve prestati dodavati hranjive tvari. Valja smanjiti i količinu vode za zalijevanje, otprilike za polovicu.
Voda iz vodovoda nije idealna za zalijevanje biljaka jer sadrži mnogo kalcija koji ne odgovara mnogim biljkama, primjerice, azalejama i primulama. Njih je najbolje zalijevati kišnicom. Ako je nemate, uzmite odstajalu vodu u kojoj se kalcij već slegao. Nikad ih ne treba zalijevati hladnom vodom nego vodom sobne temperature. Ako je zrak u kući suh zbog grijanja, jedanput na dan poprskajte listove vodom iz raspršivača. Ne zaboravite ni obrisati prašinu s listova jer ona začepljuje pore, pa biljke ne “dišu”.

>>> U prostorijama s malo prirodne svjetlosti dobro će uspijevati različiti sojevi bršljana, sanseverija, zeleni ljiljan (Chlorophytum comosum) i voštani cvijet (Hoya carnosa).

>>> Iako jednostavni za uzgoj, i kaktusi su željni sunca. Osim toga, bromelijama je potrebno i mnogo topline jer su to tropske biljke. Aloe vera također najbolje uspijeva u sunčanoj prostoriji.

>>> Bambus je jedna od najizdržljivijih sobnih biljka. Dobro raste u staklenoj posudi s vodom, pa se ne treba zalijevati. Izbjegavajte obojenu keramiku jer može otpuštati otrovne kemikalije u vodu.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare