Preskakanje obroka usporava metabolizam zato što organizam prelazi u stanje gladovanja pa da bi sačuvao energiju usporava metabolizam. Tijelo misli da treba čuvati masti, a ne sagorijevati ih zbog čega nastaju masne naslage. Osobito su opasne dijete i postovi koji izbacuju proteine. Ako ponestane proteina, tijelo počinje razgrađivati mišićnu masu što dodatno usporava metaboličke procese.
|
Foto: Fotolia
Sjedenje za razliku od stajanja tijelu ne predstavlja izazov i ne opterećuje mišiće. Već 20 minuta sjedenja dovoljno je da se uspori metabolizam, stoga se preporučuje svakih sat vremena barem nakratko prošetati. To će spriječiti gubitak mišićne mase. Gubljenje mišićne mase usporava se metabolizam jer mišići sagorijevaju kalorije čak i dok mirujete.
|
Foto: Fotolia
Menstruacijom se gubi željezo koje prenosi kisik do mišića. Ako razina željeza postane preniska, mišići ne dobivaju dovoljno kisika što znači da se i metabolizam usporava. Stoga se u tom razdoblju preporučuje nadomjestiti željezo špinatom, artičokama, grahom i govedinom.
|
Foto: Fotolia
Jednako kao manjak željeza i nedostatak kalcija u organizmu usporava metabolizam. On određuje kojim će se tempom sagorijevati masti odnosno hoće li se taložiti na trbuhu. Što se više kalcija unese u organizam, to se više masti sagorijeva. Dobar izvor su sir, mlijeko, jogurt i tamno lisnato povrće.
|
Foto: Fotolia
Alkohol obiluje "praznim" kalorijama i usporava metabolizam. Organizmu treba više truda i energije da bi potrošilo kalorije alkohola, pa se hrana koju unesete nakon vina ili piva lakše taloži jer je tijelo ne uspije potrošiti. Stoga se preporučuje pripaziti s unosom alkohola.
|
Foto: themoviedb.org
Nedostatak sna usporava metabolizam i povećava rizik od debljanja. Spavanje po četiri i pol sata na dan umjesto preporučenih osam smanjuje učinak inzulina, hormona koji regulira potrošnju energije, za 30 posto. Time se smanjuje čak i količina energije koju tijelo koristi prilikom mirovanja, pa je veća vjerojatnost od viška kilograma.
|
Foto: Fotolia
Metabolizam ovisi o vodi, pa ako tijelo dehidrira usporavaju se i svi stanični procesi. Ljudi koji svaki dan piju od osam do 12 čaša vode sagorijevaju kalorije brže od onih koji piju manje tekućine. Procjenjuje se da sagore oko dva posto manje kalorija.
|
Foto: Fotolia
Trčanje, bicikliranje i plivanje ubrzavaju srčani ritam, čuvaju zdravlje srca i pospješuju metabolizam. Ako ih se međutim ne kombinira s vježbama snage, metabolizam ne profitira dovoljno. Što je mišićna masa jača, to je i veće sagorijevanje kalorija pa se preporučuje spojiti kardio vježbe s vježbama snage.
|
Foto: Fotolia
Kofein iz kave ili čaja djeluje kao stimulans i ubrzava metabolizam već nekoliko sati nakon konzumacije. Odličan je poticaj za sve koji žele potaknuti metaboličke procese, ali samo u kombinaciji sa zdravom prehranom. Ni s kofeinom ne treba pretjerivati.
|
Foto: Dreamstime
Već 20 minuta sjedenja usporit će metabolizam baš kao i menstruacija dok će preskakanje obroka natjerati organizam da čuva energiju umjesto da je troši