Ukusne i mirisne mandarine tijekom jeseni trebalo bi jesti u što većim količinama. Ovo sočno voće pomaže pri spuštanju lošeg kolesterola i štiti srce, a budući da produljuje osjećaj sitosti preporučuje se i onima koji se žele riješiti suvišnih kilograma. Pektin u mandarini sprječava rast razine šećera u krvi, a time i osjećaj gladi. Njezini sastojci, vitamin C i vitamini skupine B, minerali, kalcij, magnezij, cink i kalij, pozitivno djeluju na zdravlje mozga poboljšavajući njegove funkcije što doprinosi boljem pamćenju i koncentraciji.
Osim za mentalnu bistrinu, korisna je i za ljepotu - mandarina je bogata antioksidansima koji sprječavaju oslobađanje slobodnih radikala i oštećenje kože, stoga je odlično sredstvo za njegu lica. Razgradnjom beta-karotena iz mandarine sintetizira se vitamin A koji je zaslužan za baršunastu kožu. Mandarina će vam pomoći i da očuvate mladoliki izgled kože - zahvaljujući bogatstvu antioksidanasa štiti od slobodnih radikala.
Mandarina će vam pomoći i da očuvate mladoliki izgled kože zahvaljujući bogatstvu antioksidanasa.
Novija istraživanja također pokazuju da mandarine sadrže tvar nobletin koja pomaže u borbi protiv pretilosti, čuva zdravlje arterija te štiti od dijabetesa tipa 2. Čak ni koru mandarine ne bi trebalo bacati jer je bogata ljekovitim eteričnim uljima. Mirisne korice mogu se nasjeckati, prosušiti i spremiti, kako bi se preko zime stavile u čajeve ili kako bi se od njih pripremila mirisna kupka protiv stresa. Naravno, koristiti bi trebalo samo koru organski uzgojenih, neprskanih plodova.
Mandarina se među najotpornije agrume prema hladnoći, pa se može bez teškoća uzgajati duž obale srednje i južne Dalmacije, na svim tlima, osim ako su osobito glinasta i glinasto-ilovasta. Zemlja treba biti blago kisela a položaji sunčani, zaštićeni od vjetra.
Na kontinentu je stabalce mandarine najsigurnije uzgajati u posudi koje se tijekom zime unosi u zatvoreni, dobro osvijetljeni prostor - idealni su ostakljeni balkoni s temperaturom do 10°C. Uslijed nedostatka svjetlosti biljka može odbaciti lišće, pa je ogoljele grane potrebno prikratiti, kako bi iz istih početkom proljeća potjerali mladi izdanci.
Dvije maske od mandarina
Imate li izrazito suhu kožu sok mandarine pomiješajte s žumanjkom, žlicom meda i maslinova ulja. Nanesite na lice, vrat i dekolte. Držite pola sata pa isperite mlakom vodom. Ako vam je koža masna, izmiksajte mandarinu s tri žličice vrhnja, žličicom jogurta i nekoliko kapi limunova soka. Ovu masku držite na licu 20 minuta, pa isperite mlakom vodom.