Prije godinu i pol dana postala sam mama djeteta koje ne želi jesti. Morala sam pribjeći raznim trikovima, od izgleda hrane do pravilne obrade, kako bi mu okus bio što finiji, a da namirnica ne izgubi boju i miris. Kako sam nutricionist, počela sam proučavati literaturu o prehrani djece. Mnoge majke imaju isti problem, pa sam odlučila znanje podijeliti s njima, kaže Snježana Cenić Stojaković.
Pokrenula je radionice Mama kuha zdravo na kojima poučava što, kako i koliko dugo kuhati. Većina majki prekuhavala je hranu.
- Za djecu bi bilo najbolje kuhati na pari. Brokula se pravilno kuha na pari pet minuta i nije je dobro pirjati na luku i masti pa je još kuhati pola sata kao varivo. Time samo izgubi hranjive vrijednosti, a lijepa zelena boja postane bljedunjava, što djecu odbija. Prekuhana brokula ima i intenzivan miris, što znači da sumporni spojevi isparavaju. Upravo su oni važni i želimo ih zadržati - ističe nutricionistica. Ipak, nisu sve namirnice idealne za paru. Cvjetaču je, smatra, bolje pirjati sedam minuta.
- Ako nekog prekuhano varivo od poriluka podsjeća na djetinjstvo, može si ga ponekad priuštiti, ali je važno da je svjestan pravilna načina kuhanja te namirnice. Nisam tako stroga. I ja ponekad volim bakino varivo kuhano sat vremena - kaže kroz smijeh.
Snježanin cilj nije samo poučiti majke organskoj hrani, pravilnoj pripremi namirnica, kuhanju i dekoraciji jela na tanjuru, nego i tome kako da djeca od malena prihvate dobre prehrambene navike koje će im ostati cijeli život. Za svoju obitelj Zagrepčanka nabavlja namirnice s poznatoga hrvatskoga ekološkoga poljoprivrednog gospodarstva putem dostave.
- Zagovaram namirnice koje su se izgubile iz današnje prehrane poput raznih žitarica u zrnu, leće, heljde, slanutka, amaranta, kvinoje, soje, komorača, a bile su glavno jelo naših starih. Nutritivno su vrijedne i ukusne. Srećom, vraćaju se u modu - dodaje mama kuharica. Otkad je počela od hrane raditi razne oblike i tako zainteresirala jednoipolgodišnjeg sina, tikvice su mu postale omiljena namirnica.
- Juha od tikvica, pirjane ili lazanje s njima omiljena su mu jela. Zahvalne su jer se mogu kupiti većinu godine, ali obično ih nakupujem dosta pa svježe zamrznem - hvali se Snježana.
Meso i riba važni su na njezinu jelovniku, ali većinom priprema piletinu ili puretinu jer su lakše probavljivi, ali kad Leo poraste jest će i junetinu.
- Svinjetina nije toliko hranjiva tako da je uopće ne koristim. Za djecu do godinu dana meso i riba bolje da su kuhani, a poslije ne čak ni pečeni nego pirjani. Pravilno pirjanje nije na žlici masti, nego pola na maslinovu ulju, a pola na vodi. Vrlo je važno da lonac bude poklopljen, a sadržaj samo prekriven vodom, ne da pliva u njoj. Iznimka su špinat i blitva koji se kuhaju u mnogo vode - ističe.
Osim poučavanja o hrani, Snježana poučava i važnosti kvalitetna suđa, ali ne nužno skupocjenoga.
- Svatko si može priuštiti mrežicu za kuhanje na pari koja stoji od 20 do 50 kuna. To je osnova kuhanja - smatra. Najveći problem vidi u prerađenoj hrani s mnogo aditiva.
- Ljudi se zavaravaju kad pojedu kruh sa sjemenkama misleći da su zdravo jeli. Tko zna kakvi dodaci su stavljeni u taj kruh. Najbolje bi bilo peći ga kod kuće, a zabluda je da je to dugotrajan proces jer ga ne morate dizati tri puta nego samo jednom - savjetuje. Nutricionistica polaznice radionice uči ekonomičnu kuhanju. Svježe namirnice kratko prokuha, a zatim im zamrzne.
- Pogrešno je svježe povrće tri, četiri dana držati u hladnjaku jer gubi hranjiva svojstva, zato ga je važno preraditi, podijeliti u manje porcije i zamrznuti. Volim napraviti kašice i zamrznuti ih u posudici za led tako da mogu kombinirati kockice raznog povrća, brzo se odmrzne i sadrži sve hranjive sastojke - otkrila je svoju tajnu.
Učinite hranu zabavnom: medvjedići, ježići i pčele
Najvažnije je da su svi dijelovi na tanjuru jestivi, a ne da, na primjer, za medvjedićeve oči stavite crni papar, kaže Snježana. Djeca će povrće prije jesti ako izgleda zabavno.
Salata od žitarica s lećom
Sastojci: 2 šalice kuhana ječma, 1 šalica kuhane smeđe leće, češanj češnjaka, luk,1 šalica zelene paprike, šalica rajčice, 3 žlice maslinova ulja, žlica limunova soka, balzamični ocat, sol i papar
Priprema: Ječam namočiti preko noći pa skuhati u omjeru s vodom 1:2. U ekspres-loncu oko 20 min (pogledati upute ekspres-lonca). Smeđu leću kratko namočiti, isprati i kuhati u omjeru s vodom 1:2 oko 20 min. Ohlađenu leću i ječam pomiješati i dodati sve ostale sastojke.
Kašica od mrkve
Sastojci: 2 mrkve, žličica maslinova ulja, žlica domaće krupice, Mlijeko (sojino, zobeno, ili kravlje - ovisno o dobi djeteta)
Priprema: Oguliti i naribati mrkvu i pirjati na malo vode i maslinova ulja poklopljeno 10 minuta. Dodati žlicu domaće krupice (rižine, zobene, ječmene) i dodati mlijeka, 1-2 žličice slada i žličicu maslinova ulja. Za bebe: jelu možete primiješati buču koju ste 10 minuta kuhali na pari.
Preuzeto iz tjednika SuperMile - svake srijede besplatno ekskluzivno uz 24sata!