Suhe ostatke boje s odjeće pokušajte isprati s mnogo tople vode uz trljanje četkicom. Mrlju možete i natopiti alkoholom pa je sastrugati noktom ili komadićem drveta. S tepihom budite mnogo nježniji. Kako ne biste oštetili vlakna, ne trljajte mrlju, nego je lagano sastružite tupim nožem u smjeru tkanja.
Male, ali tvrdokorne ostatke boje s tepiha odstranite tako da isiječete vrhove vlakana. S glatkih površina i radijatora svježu boju obrišite vlažnom krpom, a osušenu lagano sastružite tupim nožem. Sa stakla i drugih tvrdih površina možete ih sastrugati i britvicom, ali prvo dobro poprskajte sredstvom za stakla kako biste omekšali boju.
Mrlje boje najbolje uklanja razrjeđivač, no oprezno jer može oštetiti površinu. Zato je prvo iskušajte na skrivenom dijelu.
Kistove čisti i parafin
Boje na vodenoj bazi uklonite pranjem u vodi te ispirite pod mlazom tekuće vode. Od boja na uljnoj bazi pribor očistite parafinskim otapalima, isperite, operite u sapunici i ponovno isperite.
Uljane boje vs. vodene boje
Razrjeđivač će ukloniti mrlje od boja na uljnoj bazi, ali ne i od boje na vodenoj bazi koje uklanja vruća voda. Proizvodi koji sadrže aceton i druga otapala mogu oštetiti boju te skinuti lak.
Bosonogi ne ostavljaju tragove
Ako je sigurno i ne postoji mogućnost ozljede, ličite stan bosi. Tako ćete osjetiti ako ugazite u boju, a u tenisicama ćete samo “skoknuti” do kuhinje i pritom ostaviti tragove.
Saveznik, ali i neprijatelj
Selotejp je najbolji alat za zaštitu “nezgodnih” dijelova namještaja, no samo ako se skine odmah nakon bojenja. Ako se boja osuši, selotejp će biti teško ukloniti, osobito kod uljanih boja.