Istraživači su proučavali 1,7 milijuna trudnoća i došli do zaključka da trudnice koje pate od jakih jutarnjih mučnina uglavnom rađaju djevojčice. Nije jasno zašto je to tako, ali jedno od objašnjenja je da su muške bebe osjetljivije u maternici pa bi teško mogle podnijeti tešku trudnoću i pod većim su rizikom za pobačaj, tvrde znanstvenici sa Sveučilišta Columbia u New Yorku.
Riječ je o stanju koje je puno teže od običnih mučnina, a zove se trudnička hiperemeza. Javlja se u jednoj od 100 trudnoća, a žene mogu povraćati i do 50 puta na dan, dehidriraju te gube i do 10 posto svoje težine. Može uzrokovati i pobačaj. Kako joj se ne zna točan razlog, nema ni lijeka. Žene često završe u bolnici na infuziji dok se stanje ne smiri, kao što se to dogodilo i vojvotkinji Kate Middleton u obje trudnoće.
Novo istraživanje, koje su proveli znanstvenici s američkog sveučilišta UCLA, upućuje čak i na vezu između teških mučnina u trudnoći i nuspojava kod nerođenih beba. Žene koje su patile od jakih mučnina imale su tri puta veću mogućnost rađanja djece s poremećajem pažnje i kašnjenjem u razvoju govora u odnosu na žene koje su imale blaže mučnine.
- Zasad nemamo nikakvih konkretih dokaza da hiperemeza loše utječe na bebu. Trudnice držimo pod kontrolom i na infuzijama svakih nekoliko dana dok kriza ne prođe - kaže ginekolog dr. Erden Radončić.
Vrlo je važno reagirati na ovo stanje jer zbog čestog povraćanja beba ne dobiva dovoljno hranjivih tvari u najvažnijem stadiju razvoja.