Tvrdnja da biljke plaču dok ih se jede nije fikcija. Biljke doista proizvode tekućinu dok ih se probavlja, odnosno ulje koje koriste kao obranu od predatora " jedača" , pokazala je studija Sveučilišta Missouri. Znanstvenici su utvrdili da biljke mogu identificirati i razlikovati zvukove iz okoline, piše Daily Mail.
Neće reagirati na zvuk vjetra, ali hoće na zvuk gusjeničinog grickanja lišća. Tada će početi ispuštati "obrambene sokove" koje joj pogoršavaju okus, objasnili su znanstvenici. Uz pomoć reflektirajućeg papira i lasera uspjeli su izmjeriti reakcije biljaka na napad gusjenice i usporediti ih s biljkama koje nisu jele.
U videu pogledajte kako to biljke "čuju":
- Prijašnje su studije pokazale da biljke mogu reagirati na zvukove iz okoline, primjerice na glazbu, no ovo je prvo istraživanje koje pokazuje reakciju na vibracije - rekla je voditeljica studije, Heidi Appel.
Dodaje kako su upravo te vibracije signal biljkama da promijene metabolizam svojih stanica kako bi se obranile od predatora. Reakcija biljaka natjerala je gusjenice da otpužu dalje.