To je to što me zanima!

Ljubičasta, zelena, narančasta cvjetača! Još malo pa nestalo!

Koprivničanka jasnica cmrk (57) uzgaja i na štandu prodaje cvjetače u pet boja. Za ljubičastu kaže da, ako želite da zadrži boju, ju treba kuhati na pari jer će u protivnom posmeđiti
Vidi originalni članak

Jasnica Cmrk (57) iz Koprivnice, uz ljubičastu, uzgaja zelenu, narančastu, ružičastu, boje vina i bijelu cvjetaču.

- Moj je otac još prije šest desetljeća počeo s krumpirom. Proizvodio ga je na tone i vozio vlakom na zagrebački Dolac. Prvi karfiol vidjela sam kad ga je otac Ivan donio iz Zagreba. Kao dijete bila sam impresionirana tom povrtnicom. Suprug Tomislav (59) i ja nastavili smo njegov put. Na površini od oko 2,5 hektara sadimo povrće. Jednom sam zgodom u Zagrebu prije pet godina kupila ljubičastu cvjetaču i tad smo i mi počeli njezin uzgoj. Deset godina prije toga uspjeli smo uzgojiti zeleni karfiol, kako se u narodu češće govori za cvjetaču. Godišnje posadimo oko 2500 komada - govori nam dok poslužuje kupce. 

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Kaže kako nema nikakve tajne. Radi se o najkvalitetnijem sjemenu, kojeg nema na našem tržištu, pa ga uvozi. Kaže da važnu ulogu u svakom poslu, a posebice u poljoprivredi, ima ljubav prema onom čime se čovjek bavi. Priča nam da nisu samo Koprivničani zainteresirani za cvjetaču, u što smo se i sami uvjerili, nego da dolaze i kupci iz okolnih mjesta te se raspituju o načinima uzgoja i pripremanja. Spektar boja na njezinu štandu teško bi uspio “prebaciti” na platno vrsni slikar, a bio je pravi ukras, koji gotovo niti jednoga kupca, bez obzira na to voli li tu povrtnicu ili ne, nije ostavio ravnodušnim.

Ljubičasta boja koja se nalazi u cvjetači isti je antioksidans antocijanin koji se nalazi i u crvenom zelju i crvenom vinu. Boju zadržava samo ako se kuha na pari, a kuhanjem u vodi postaje lagano smeđ. Cijena cvjetače u boji je dvostruko viša od bijele, ali to nije prepreka kupcima da se odluče upravo za ljubičastu. Pojašnjava da je najkvalitetnija zelena, koja se zove šenon. To je hibrid između brokule i cvjetače. Malo je blažeg okusa, ali je i njegov sastav nešto bogatiji mineralima i vitaminima.

- Ljubav prema poljoprivredi nije me nikad napustila. Lani sam iz Fine otišla u mirovinu, ali da sad imam 20 godina, ne bih se nigdje zaposlila, bavila bih se samo poljoprivredom - kaže i dodaje da im pomažu i sinovi, bez obzira na to što su fakultetski obrazovani, jer su ih, kako tvrdi gospođa Cmrk, “cijepili” da i njihovim žilama kola ljubav prema poljoprivredi. 

BEZ STRAHA U PREHRANU UVRSTITE OBOJANO POVRĆE
Cvjetača je povrće iz roda kupusnjača, koje sve sadrže tvari s prutuupalnim, antioksidativnim i antikancerogenim djelovanjem. Varijeteti boja dolaze zbog razlike u pigmentima, ali nutritivno gledano, njihova razlika u odnosu na standardno povrće je zanemariva, istaknula je dipl. ing. nutr. Karmen Matković Melki.

POGLEDAJTE NOVU EPIZODU SERIJALA 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 6

  • 30.11.2019.

    cvjetaču volim najviše vitamina c ima,,ove narančaste iljubičaste to prvi put vidim

  • 30.11.2019.

    Zivjela GMO i pesticidna poljoprivreda🤨

  • POTPEC 30.11.2019.

    Drugim riječima radi se o kvalitetnom GMO sjemenu koje nažalost u stvarnosti još do kraja nije istraženo kako djeluje na ljude. Na zemlju i okolne biljke se zna kako djeluje. Dovoljno vam je na istoj zemlji posaditi red GMO sjemena ili sadnica i do njega red domaćeg sjemena ili sadnica. Nakon godinu dana vidit če te da domaće sime odumire. Daje manje ploda. A GMO sjeme ide dalje u trovanju kako zemlje tako i ljudi.

Komentiraj...
Vidi sve komentare