Neki parovi odluče čekati dulje prije nego što dobiju djecu, stoga ulaze u kategoriju 'dinky', odnosno - 'dual income, no kids yet', iako je sve više onih koji ne žele nikada imati djecu - klasičan 'dink'. Bez dodatnih troškova, ti parovi imaju više novaca za sebe, troše na putovanja, kupuju bolje nekretnine ili ulažu u razne hobije i stvari koji ih naprosto vesele.
Međutim, tu su i oni koji uđu u kategoriju jer ipak nemaju dovoljno - i ta dva prihoda koja zarađuju naprosto nisu dosta za pristojan život.
Mnogi parovi smatraju da je život ionako preskup te im svakodnevni troškovi odnose velik dio prihoda, stoga smatraju da je neodrživo imati djecu kojoj žele pružiti lijepo odrastanje.
POGLEDAJTE VIDEO:
Kada je 2008. nastupila velika recesija, mnogi su milenijalci tek završavali fakultet ili započinjali karijeru. Ta recesija učinila je pronalaženje posla velikim izazovom, stoga im je bilo teško održati visinu prihoda, a kamoli ulagati u budućnost. Sutrašnjica se činila nesigurnom, što je utjecalo na ideju o obitelji koja radi djece postaje preveliki ekonomski izazov.
Nakon toga, uz oporavak od recesije, gotovo polovica milenijalaca i trećina generacije 'X' imaju značajan iznos dugova. Ti su elementi otežali mladim ljudima osnivanje obitelji ranije u životu.
Danas mnoge slavne dame također spadaju u tu kategoriju, od Dolly Parton, Helen Mirren i Oprah Winfrey do Miley Cyrus, koja je naglasila da ne želi donijeti dijete u ovakav svijet.
Antić je dodala da si na taj način mladi ipak produžuju mladost, danas se drugačije živi te da se često i ne radi o konačnoj odluci, već privremenoj. Postoji nekoliko vrsta ovih parova.
Novi parovi ili nisu u braku
Tu su novi parovi - mladenci ili oni koji žive zajedno u zajedničkom kućanstvu, a nisu u braku. Mogu biti i mladi ili stariji i još uvijek istražuju svoju vezu te pažljivo planiraju sljedeće korake u životu. Djeca mogu i ne moraju biti dio tih planova, ali za sada uživaju u dvostrukim prihodima koje troše na sebe.
Djeca su im se odselila
Stariji parovi postaju 'dink' - oni kojima su djeca odrasla i odselila se te im više ne predstavljaju financijski teret. Konačno imaju više sredstava za putovanja, trošenje, ulaganje i štednju.
Istospolni parovi
Dok mnogi istospolni parovi imaju djecu, mnogi se ipak odlučuju na život bez djece. Više putuju te si život organiziraju na drugačiji način.
Previše je troškova povezanih s rađanjem djece, uključujući odjeću, hranu, zdravstvenu skrb i obrazovanje, smatraju mnogi parovi.
Imaju mnogo opcija kako potrošiti ili uložiti svoj novac. Ne samo da imaju drugačije životne planove i raspored, već im se pruža mogućnost urediti kuću ili stan drugačije - tu su teretana, atelje, dodatna garderoba i slično, piše sofi.
Bez obzira na prihode, lakše im je i organizirati vrijeme, pošto djeca zahtijevaju i određeni strukturirani raspored.
Osim mogućnosti kupnje i slobodnog vremena, parovi s dvojnim prihodom mogu imati priliku uložiti svoj dodatni novac, stoga ulažu u dionice, obveznice ili nekretnine.