To je to što me zanima!

Ljeto u Kastvu: Šuma odmara dušu, ljetni festivali mame, a izvrsna je i gastro ponuda...

U Kastvu će vas oduševiti bogata povijest, spomenici kulture, tradicija, bogata turistička ponuda, brojni ljetni festivali, a obavezno kušajte autohtonu Belicu i odmorite se u - šumi...
Vidi originalni članak

Nedaleko Rijeke i Opatije, na brijegu visokom 365 metara nalazi se pitoreskni gradić Kastav, koji zbog položaja pruža svakom posjetitelju uživanje u pogledu na sve strane svijeta - na Kvarner, otoke, Rijeku i planinske vrhove Gorskog kotara u zaleđu. Kastav je sačuvan od gradske vreve, a opet u svom ritmu slobodan svakome pružiti nevjerojatno gostoprimstvo. U njemu će vas oduševiti bogata povijest, spomenici kulture, tradicija, bogata turistička ponuda, brojni ljetni festivali (poput Festivala smijeha) ali i posebnosti po kojima je poznat. Jedna od njih je nevjerojatan spoj tradicije, umjetnosti (o čemu svjedoče brojne galerije čiji autori otvaraju vrata i pričaju što ih inspirira za njihova djela), povijesti i prirode koju nudi impozantna Kastavska šuma kroz koju možete pješačiti ali i voziti električni bicikl...

- Na tako malom prostoru već stoljećima u skladnom su suživotu naizgled nespojiva otkrića. Tako želite li pronaći dobru pješačku, biciklističku ili trkaću stazu koje vijugaju desecima kilometara pod gustim krošnjama stabala, naći ćete ih ovdje. Tražite li nova gastronomska uzbuđenja, okuse s kojima ćete iznenaditi i nagraditi svoje nepce kušati nešto tradicionalno i moderno u isto vrijeme, a pripremljeno od lokalnih namirnica, i to možete u Kastvu. Ovdje ćete nazdraviti danu čašom autohtone belice, vina koje se proizvodi u ovom gradu, a o kojem svjedoči Interpretacijski centar kuća Belice. Volite li povijest? Kastavske zidine i stara jezgra ispričati će najzanimljivije priče o plemićkim obiteljima, narodnim bunama, ratnim previranjima, borbama moćnika, izdajama i urotama, ali i neizmjernom kulturnom i civilizacijskom nasljeđu ovoga kraja - kaže Saša Brusić, direktor TZ Kastav ne krijući oduševljenje činjenicom da se na ovom mjestu tako moćno povezuju svi segmenti turizma, a ljeto u Kastvu započelo je prvim festivalom - Festivalom smijeha od 7.-9. lipnja 2023. Kastafsko kulturno leto, koje je jedno od najstarijih ljetnih manifestacija na Jadranu s tradicijom dužom od 30 godina, ujedno je i jedan od najvećih ljetnih festivala nakon Dubrovačkih ljetnih igara.

Brusić je objasnio da  tijekom ove manifestacije domaće i strane goste očekuju brojne izložbe, predstave, filmske projekcije te vrhunski koncerti na Crekvini, ali i manjim, intimnijim lokacijama diljem Kastva. U sklopu Kastafskog kulturnog leta održavaju se Festival gitare i Festival čakavskih šansona ČAnsonfest kojim završava svako izdanje KKL-a, ali i Jerry Ricks Blues Festival najveći i najznačajniji festival u Hrvatskoj posvećen blues glazbi. Održava se u spomen na legendu bluesa Philadelphia Jerry Ricksa, koji je upravo Kastav odabrao za mjesto u kojem će proživjeti živjeti i svirati ostatak svog života. U sklopu sjajnog programa krajem srpnja na atraktivnim lokacijama diljem Opatijske rivijere, nastupiti će velike međunarodne i domaće zvijezde bluesa, dok će se veliko finale održati u Kastvu 22.07. uz Babba Sissoko Mediterranean blues i Britance King King 23. srpnja.

Ideje za vikend: Što vidjeti u Kastvu? 

Kastav je utvrđen gradić unutar čijih zidina vrhunska gastronomija i bogata kulturno-povijesna baština svakog dana stvaraju neku novu priču. Kako biste krenuli 'od početka' ovog grada, najbolje je svoj obilazak započeti u preuređenoj Muzejskoj zbirki Kastavštine u kojoj ćete čuti sve o njegovoj prošlosti te kroz obilazak zastati i razgledati dijelove gradića koji svjedoče o vremenu koje je prošlo. Želite li uživati u povijesnom razgledu, unutar ovog prostora zatražite i stručno vodstvo - kustos Marko Badurina će vam rado ispričati sve detalje o bogatoj  kastavskoj povijesti koja seže u 3. stoljeće prije Krista kad je na mjestu današnje Žudike postojala ilirska gradina. Brojne atrakcije, priče i legende svjedoče o njegovu razvoju iz gradine u grad.

Bogato kulturno naslijeđe danas čuva i Kuća Belice, ali i umjetničke galerije i ateljei razasuti o staroj gradskoj jezgri. Posebna atrakcija je Crekvina, koju danas nazivaju i ljetnom pozornicom na krovu Kvarnera, čija je povijest jako zanimljiva ali i pomalo misteriozna. Crekvina je trebala biti najveća crkvena građevina na hrvatskoj obali na čijem mjestu se nekad nalazila crkva Marijina uznesenja, srušena razornim potresima 1750. i 1754. godine. U 17. stoljeću Kastavsku gospoštiju dobivaju isusovci koji je između ostalog koriste i za financiranje svojih građevinskih poduhvata od kojih je jedna bila i Crekvina. Počinju s gradnjom u 18. stoljeću, a nikad nije dovršena jer je 1773. isusovački red raspušten. Trebala je biti dugačka 50 metara, visoka i široka po 20 metara i mogla je primiti više od 3000 vjernika. Zna se da je Kastavština u to vrijeme imala 7000 žitelja pa je onda jednostavno zaključiti o kakvom se ogromnom projektu radilo. O njezinoj gradnji sačuvano je tek nekoliko narodnih legendi. Ispred povijesnih ostataka uređen je trg, a sama Crekvina je danas idealno mjesto za održavanje koncerata i scenskih uprizorenja. Glavni gradski trg nalazi se malo dalje od Crekvine. Nazvan je Lokvina po lokvi iz koje se skupljala kišnica za potrebe žitelja Kastva iako postoji još jedna priča obračunu Kastavaca s omraženim kapetanom Franom Morellijem koji je za vrijeme svoje vladavine 1666. želio podići porez (o čemu svjedoči cisterna na čijem grlu je uklesana godina kastavske pobune ). Na ovom se mjestu danas nalazi i kultni restoran (s hotelom) Kukuriku u kojem ćete doživjeti poseban doživljaj.

Spavat ćete poput kraljeva na ugodnim krevetima kroz čije prozore puca pogled na zidine ovog grada, a kroz dan uživati u selekcijama slow food tanjura sljubljenih s lokalnim vinima. Znate li da Kastav ima Aleju velikana? Nalazi se ispred ulaza u grad i u njoj se nalaze Vjekoslav Spinčić, Matko Laginja i Matko Mandić poznati po prosvjetiteljskomu radu tijekom druge polovice XIX. stoljeća te borbi za nacionalna, ekonomska i politička prava žitelja ovoga kraja, Ivan Matetić Ronjgov, muzikolog i skladatelja, koji je postavio teorijske temelje tzv. istarske ljestvice i Vladimir Nazor, veliki hrvatski književnik koji je u Kastvu na mjestu ravnatelja Učiteljske škole proveo 10 godina (od 1908. do 1918.), što ga je inspiriralo da upravo ovdje počne pisati na čakavštini. 

Kastav - raj za ljubitelje prirode

Samo nekoliko koraka je potrebno da iz centra Kastva uronite u idilu kastavskih šuma (Loza i Lužina), prošetate označenim i tematskim stazama, osvojite kastavske vrhove i uživate u pogledu koji se s njih pruža. Kastavske šumske šetnice Puž, Zec i Srna idealne su u svako godišnje doba za šetnju, vožnju biciklom, planinarenje ili jahanje, a kad uđete u šumu dočekati će vas i priča o Maliku, dobrom šumskom duhu iz narodne predaje. Krenete li u unutrašnji dio šume, put će vas odvesti do napuštenog sela Cari, nekadašnja pogranična postaja na razmeđi Jugoslavije i Italije. Predivna priroda, vrhovi s kojih se pogled širi na čitavu okolicu i skrivena blaga iz bogate povijesti Kastavštine koja se putem otkrivaju, uspomene su koje će sa sobom rado ponijeti svaki posjetitelj. Želite li kroz šumu proći 'na dva kotača' i to je moguće!  Tik iza Crekvine svakog turista čekaju električni brdski bicikli (iznajmiti ga možete na licu mjesta). Osim jedinstvenog outdoor prostora, u Kastvu postoji i moderno opremljena sportska zona namijenjena kako profesionalnim tako i rekreativnim sportašima. 

Kastafsko eno gastro iskustvo

U Kastvu se pije vino Belica, lokalna kupaža bijelih sorti vina u vinogradu, koja je sve cijenjenija u hrvatskim enološkim krugovima, a odlikuje se jedinstvenim okusom trsova dozrelih na osunčanim bregovima Kastavštine. Belica daje odlično vino koje se može kušati u svim ugostiteljskim objektima Kastva ali i u novootvorenoj Kući belice, muzeju posvećenom upravo tradiciji vinarstva i vinogradarstva Kastva. Ovaj interpretacijski centar nalazi se u  staroj gradskoj jezgri, a sadržajem je prilagođena različitim dobnim i interesnim skupina posjetitelja, a kroz postav progovara o najreprezentativnijem kastavskom vinu sastavljenom od kupaže nekoliko lokalnih sorti grožđa: autohtonih verdića, divjake i mejskog kojoj se pridodaje malvazija, te priča priču o spašavanju ovog važnog dijela kastavske tradicije koji se na kraju 20. stoljeća našao na rubu izumiranja. 

'Grad na brege' kako nazivaju Kastav tradicionalno sljubljuje mediteransku i kontinentalnu kuhinju. Iako je kroz povijest mijenjao brojne uprave, Kastav je uvijek bio svoj i svjetski što se vidi i po gastronomskoj ponudi. Kako izgleda fuzija domaćeg i svjetskog možete doživjeti u hotelu Kukuriku u kojem svakog dana, od lokalnih namirnica obroke priprema chef Nenad Kukurin. Učio je i iskustvo stjecao ne samo kod kuće već i šest godina u Italiji, a kad je 1998. preuzeo obiteljski restoran, postao je jedan od pionira ''slow food'' pokreta u Hrvatskoj. U kuhinji restorana Kukuriku svakodnevno nastaju novi recepti, a diktira ih dnevna ponuda svježih plodova mora, polja i šume. Na obodu grada nalazi se s Oštarija Fortica s prekrasnim pogledom po kojem je dobila ime.  

Koji suvenir ponijeti iz Kastva?

Kastav je po mnogočemu poznat i poseban, a jedan od razloga je i to da na ovom mjestu nećete moći kupiti unificiran suvenir kakav možete vidjeti uz balu. Sve što ovdje pronađete je rukom rađeno, a prodati će vam ga ljudi koji su ga osmislili i izradili. Tako ćete u galeriji Željana Pavića moći odabrati jednu od njegovih minijatura, u šarenoj galeriji Saše Jantoleka skulpturu mačke, ribe ili magnet s kupačima s Kvarnera, u kući Belice kupiti litru ovog vina, a na odabranim mjestima u gradu i jedinstveni suvenir Kastaf 365, miris Kastafske šume za prostor u kojem živite. U suradnji s TZ Kastav osmislila ga je prof. Iva Piglić kako bi se svježina i ljepota raznolikosti koju Kastav nudi tijekom cijele godine proširila i prostorom u kojem živite.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare