To je to što me zanima!

Ljekovito bilje sušite u hladu i na propuhu, nikako ne na suncu

Ako koristite umjetne izvore topline, temperatura ne smije biti viša od 50 stupnjeva, a u slučaju nekih biljaka poželjno je da je i puno manja. Suho bilje čivajte pohranjeno u papiru ili staklenkama
Vidi originalni članak

Ako sami berete ljekovito bilje, sušenje je prvi korak da biste ga pohranili za dulje vrijeme, odnosno mogli koristiti za pripremu ljekovitih pripravaka.

POGLEDAJTE VIDEO: Evo kako na zdravlje čovjeka djeluju neke biljke 

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

U pravilu, bilje ne biste trebali prati prije sušenja, a sušiti ga treba odmah nakon branja, jer stajanjem može izgubiti vrijedne aktivne tvari. 

Zelene dijelove biljke, listove i neke cvijetove sušimo cijele. Usitnite ih tek neposredno prije korištenja, odnosno prije nego što ćete ga umiješati u čajnu mješavinu. Možete ga usitniti tako da bilje stavite u papirnatu vrećicu, pa ga rukama mrvite, ili režite osušene listove.

ALI, NE TREBA PRETJERIVATI Pelin je ljekovita biljka, pomaže kod mnogih tegoba, a tu je i recept za domaći pelinkovac

Korijenje i podanke ipak treba razrezati po duljini prije sušenja, da se lakše osuše. Prije uporabe ih smrvite. I plodove štitarke (kim, korijandar, komorač) i drugih biljaka zdrobimo da bi se bolje ekstrahirale aktivne tvari.

Bilje se suši u hladu i na propuhu, nikako ne na direktnom suncu. Naše bake su nekada ljekovito bilje vješale na konopac i sušile iznad peći ili u potkrovlju. Ako izaberete taj način, stabljike bilja vežite konopcem i objesite naopako, ali ne pregusto kako bi između biljaka mogao kružiti zrak. 

Ako imate aparat za sušenje voća, može vam odlično poslužiti i za sušenje svih vrsta bilja. Kod umjetnih izvora zagrijavanja temperatura ne smije prelaziti 50 stupnjeva Celzija, a kod biljaka koje sadrže hlapiva ulja temperatura mora biti još niža.

 Jednostavan način sušenja je i postavljanje čistog papira ili plahte, na koji ćete rasporediti bilje i ostaviti ga da se suši. No, pripazite – ako je prostor prašnjav, zaštitite bilje prekrivajući ga papirom. 

RECEPTI I UPUTE Top 25 čajeva za ublažavanje raznih tegoba: Od zdravstvenih problema do otapanja viška kila

Manje količine suhog bilja možete pospremiti u staklenke s poklopcem, a veće pohranite u papirnate vrećice, koje treba čuvati u drvenim ili limenim posudama.

Posude obavezno označite naljepnicom na kojoj je zapisan naziv biljke, datum i mjesto sakupljanja. Imajte na umu da se neke biljke mogu koristiti u ljekovitim pripravcima i po nekoliko godina, dok druge treba obnavljati svake godine. 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare