Lisice nisu samo lukave, već imaju izvanredan osjećaj za smjer kretanja, dokazali su znanstvenici. One mogu detektirati zemljino magnetsko polje i uz pomoć razvijenih navigacijskih vještina loviti miševe, zečeve i kokoši. Dok zaskaču pljen, okreću se u smjeru sjeveroistoka, bez obzira gdje se nalaze i koje je doba dana. Stručnjaci za životinje vjeruju kako njihov precizan sluh i nevjerojatan smisao za orijentaciju zaslužni za veliku preciznost ulova.
Lisce se poput golubova, kornjača i kitova mogu orijentirati uz pomoć unutarnjeg "kompasa" u tijelu. Taj smisao za orijentaciju otkriven je promatranjem 84 lisice na području Češke, a autor studije je profesor Hynek Burda sa Sveučilišta u Essenu. Isti tim stručnjaka ranije je ustanovio da se stoka i jeleni raspoređuju u skladu sa zemljinim magnetskim poljem dok odmaraju. Zbog toga je cijelo krdo okrenuto isključivo u istom smjeru.
Ciljanje mete
Lisice skaču visoko u zrak kako bi odozgora iznenadile plijen. U dvogodišnjoj studiji snimljene su 592 skoka u lovu. Položaj tijela lisice i smjer kretanja gotovo je identičan. Stručnjaci su utvrdili kako na napad sa sjeveroistoka ne utječe smjer kretanja vjetra i doba dana. Rijetki su bili napadi koji iz smjera sjevera ili juga, zbog čega zaključuju kako se lisice služe magnetskim poljem za "ciljanje" mete.
Pri lošoj vidljivosti zbog snijega i magle napadat će sa jugozapada, procijenivši sluhom koliko skok mora biti dug, tvrde znanstvenici. Lisice su usamljeni lovci i u napade odlaze pojedinačno te rijetko kada jedu plijen veći od sebe. Gotovo 30 tisuća lisica ili 14 posto njihove ukupne populacije sada naseljavaju gradska i predgradska područja, dok su nekoć živjele isključivo u divljini.