Granice u kojoj ljudi danas dobivaju prvo dijete su se drastično pomaknule, a muškarci jednako kao i žene postaju roditelji u sve kasnijoj dobi. Iako su razlozi za to opravdani - uključujući školovanje, zaposlenje, rješavanje stambenog pitanja i kasnije upoznavanje životnog partnera, to je biološki loše, tvrdi ugledni britanski liječnik Kevin Smith.
On savjetuje britanskom Ministarstvu zdravlja da muškarcima ponudi zamrzavanje i čuvanje sperme u mlađoj dobi, kako bi se eliminirao rizik genetskih malformacija do kojih dolazi uslijed oštećenja tih stanica, a povezuju se sa starenjem, piše Daily Mail.
U Velikoj Britaniji danas je prosječna dob u kojoj muškarci postaju očevi 33 godine, a taj se trend primjećuje i u ostatku Europe. Usluge zamrzavanja sperme u privatnim poliklinikama postoje, no iznose i do 2000 kuna na godinu.
Dok se jedni bune protiv planiranog i umjetnog tipa planiranja roditeljstva - zamrzavanjem jajnih stanica i sperme, brojni stručnjaci za plodnost smatraju kako bi se time znatno smanjili razni zdravstveni rizici i oštećenja fetusa zbog lošijeg genetskog materijala.