Unatoč liječenju, mnogi se pacijenti i dalje bore s teškim simptomima alergija. Istraživač David Skoner, šef Odjela za alergiju i imunitet u Dječjoj bolnici u Pittsburghu, ističe da je glavni razlog problema loš kontakt između liječnika i pacijenta. Ponekad liječnici ne postavljaju dovoljno pitanja o simptomima pa ne uspijevaju pronaći najdjelotvorniji način liječenja. No i pacijenti ne surađuju dovoljno s liječnikom, ne daju mu prave informacije ili se ne pridržavaju liječničkih uputa i savjeta.
Pored terapije možete iskušati druge načine uklanjanja simptoma. Krevet prekrijete antialergijskim prekrivačem. Posteljinu perite redovito u vrućoj vodi. Tepihe usisavajte što češće i redovito mijenjajte kvalitetne filtre na usisavaču koji sprječavaju ponovno raspršivanje prašine. Ako ste osjetljivi na prašinu, uklonite tepihe, posebno iz spavaće sobe. Pelud se lijepi i na krzno ljubimaca pa ih ne puštajte da spavaju u spavaćoj sobi. U sezoni alergena ne prozračujte prostor nego koristite klima-uređaj.
>>> Zapišite sve pojedinosti i sve detalje vezane uz pojavu i rasplamsavanje alergijskih simptoma. Napišite gdje ste točno bili kad su se pojavili simptomi alergije i što ste tada radili. Navedite doba godine i dana kad su se simptomi pojavili. Zabilješke pokažite liječniku i detaljno mu opišite sve što ste osjetili.
>>> Zatražite od svog liječnika da vas informira o najnovijim metodama liječenja koji se već primjenjuju u praksi za liječenje alergija i astme. Dijetetske tablete Lectranal pokazale su se vrlo uspješne u liječenju peludne groznice.
>>> Raspitajte se o sprejevima na bazi kortikosteroida. Niske doze propisanih kortikosteroida u sprejevima za nos mogu biti izuzetno djelotvorne u olakšavanju alergijom prouzročene kronične začepljenosti nosa, a uz to imaju minimalne nuspojave.