Traperice - koje je u napuštenom rudniku pronašao 'arheolog trapera' kupili su Kyle Hautner i Zip Stevenson, veterani na tržištu vintage trapera.
POGLEDAJTE VIDEO: U krađi obukla 9 pari traperica
- Nismo planirali zajedno kupiti traperice dok aukcija nije počela, što je pomalo suludo gledajući unatrag - rekao je Zip za CNN.
Traperice su prodane za 87.400 dolara - jedna od najviših cijena ikada plaćenih za par traperica. Zip Stevenson vodi radionicu za popravak trapera u Los Angelesu gotovo tri desetljeća, ali nikada nije naišao na ovakav par.
- Ove traperice su izuzetno rijetke - pogotovo u ovom fantastičnom stanju i veličini - objasnio je.
Zip je prvi put čuo za traperice prije pet godina kad ih je i pronašao Michael Harris, koji je 'pretraživao najmanje 50 napuštenih rudnika pet godina i nije pronašao par jednake kvalitete'.
Postoji samo nekoliko sličnih pari traperica, ali one se čuvaju u muzejima i previše su osjetljive za nošenje.
- Ovaj je par, međutim, iznenađujuće izdržljiv, pa se definitivno može nositi, Postoji nekoliko mekih mjesta na trapericama za koje bi trebalo malo ojačanja, ali inače su super-duper čvrste traperice - rekao je Zip.
- Mogao bih lako zamisliti da ih nose Johnny Depp ili Jason Momoa - dodao je.
Aukcija je održana u Durango Vintage Festivus na periferiji gradića Aztec. Četverodnevni festival organizira stručnjak za vintage traper Brit Eaton, koji je pronalaženje ovakvih predmeta opisao kao 'pravu ovisnost'.
- Radim ovaj posao četvrt stoljeća i prosječne vintage traperice vrijede oko 100 dolara. Dakle, pronaći par ovako vrijednih se događa samo jednom u životu - objasnio je.
Eaton je rekao da prvotno nije namjeravao prodati traperice, zbog čega im je i stavio ovu 'ogromnu' cijenu. Ali s obzirom na njihovu rijetkost, rekao je, da 'nije iznenađenje da su kupljene na aukciji'.
- Bilo je super zabavno gledati aukciju uživo - dodao je.
Iako su ikone američkog Zapada, traperice također svjedoče mračnoj epizodi u povijesti SAD-a. Na unutarnjem džepu je otisnut izraz 'Jedina vrsta proizvedena radom bijelaca.'
Wall Street Journal citirao je glasnogovornika Levi'sa koji je objasnio da je tvrtka koristila ovaj slogan nakon uvođenja kineskog Zakona o isključenju 1882. godine, koji je kineskim radnicima zabranio ulazak u SAD. WSJ je izvijestio da je Levi's odustao od ove politike i slogana 1890-ih, a da je taj zakon ukinut 1943. godine.
Što Stevenson sada planira učiniti s trapericama?
- Razmotrili bismo da ih ponudimo na prodaju iznimno zainteresiranom privatnom kupcu - rekao je, ali i dodao da bi više voljeli da ih kupi i izloži neki muzej ' poput Smithsoniana ili Metropolitan Museum of Art'.
Za sada se čuvaju u sefu blizu Stevenson's Denim Doctors trgovine u Los Angelesu i dostupne su za gledanje po dogovoru piše CNN Style.