To je to što me zanima!

Leglo bakterija, a vaše dijete se s njima igra za vrijeme kupanja

Često roditelji da bi olakšali kupanje djece u kadu stavljaju svakakve igračke da ih zabave. Znanstvenici su dokazali da je većina tih plastičnih igračaka, kao popularna patkica, leglo bakterija
Vidi originalni članak

Znanstvenici sa švicarskoga državnog Instituta za akvatičke znanosti i tehnologiju u Zurichu i s američkog Sveučilišta u Illinoisu su došli do zaključka da je bilo kakav plastični materijal uronjen u vodu u kadi idealna podloga za razvoj gljivica i bakterija

- Unutarnji dijelovi plastičnih igračaka kojima se djeca igraju u kadi prepuna su bakterija i gljivica, što se vidi golim okom tek kad ih dijete, igrajući se, pritisne, a iz njih izađe tamna gusta tekućina - stoji u priopćenju znanstvenika koje je u utorak objavila švicarska vlada.

Većina ljudi rijetko kad razmišlja o tome što se nalazi unutar patkice, misleći kako se i same igračke zapravo peru za vrijeme kupanja djeteta. Budući da je riječ o gumenim igračkama, koje prilikom stiskanja ispuštaju zrak iz sebe i stvaraju zvuk pištanja, ako je prilikom stiskanja gumena igračka pod vodom, ona natrag u sebe usisa vodu koja se u njoj može zadržati danima. 

Takva voda se s prolazom vremena pretvara u leglo bakterija, upozoravaju znanstvenici.

Švicarski i američki znanstvenici su jedanaest tjedana provodili eksperiment s plastičnim igračkama za kupanje. Dio igračaka su izložili čistoj, a dio prljavoj vodi koja je sadržavala ostatke sapuna i tjelesne izlučevine.

STIŽU BLAGDANI Kako odabrati igračke prema dobi djeteta? Donosimo vodič

U unutrašnjosti gumenih igračaka koje su nakon 11 tjedana prerezali na pola otkrili su između pet milijuna i 75 milijuna stanica po četvornom centimetru.

Rezultati istraživanja su pokazali da su u skoro 60 posto igračaka pronađene gljivice, a u 80 posto njih potencijalno patogene bakterije kao što su Legionella i Pseudomonas aeruginose.

Znanstvenici su u objavi napomenuli da spomenute bakterije i gljivice uglavnom ne ugrožavaju zdravlje djece, osim u slučaju djece s otvorenim ranicama koje se mogu u doticaju s ovim gljivicama i bakterijama dodatno inficirati. 

- Bakterije iz plastičnih igračaka kod neke djece jačaju imunitet, no u nekim slučajevima mogu rezultirati želučano-crijevnom infekcijom, infekcijom oka ili uha -  izjavio je mikrobiolog Frederik Hammes, jedan od znanstvenika koji je radio na istraživanju.

TRANSFORMACIJE Dosta seksi lutkica: Nije htjela da se njezina kćer igra s njima

Smatra se da nije potrebno baciti sve plastične igračke koje djeca imaju u kadi, ali preporučuje se, dok se čeka nova generacija plastičnih patkica,  jednom tjedno dobro oprati i dezinficirati igračke. Najbolje ih je dobro izribati običnim antibakterijskim sapunom, a potom im unutrašnjost isprati mješavinom octa i sode bikarbone. Zatim ih ocijediti i ostaviti da se osuše do idućeg kupanja. 

Pročitaj još i ovo: 10 zanimljivih činjenica o kakici.

Idi na 24sata

Komentari 35

  • Kuhača 10.04.2018.

    Vec sam lud od tih bakterija imam osijecaj da smo svi postali pekmezi a nasa tijela svaki dan grickaju ali bakterije na dvije noge...dal su i u Siriji bile bacene bakterije...

  • Constellation 🖤 28.03.2018.

    Naravno da će biti leglo bakterija...I te patkice su kao i plastično posuđe u kuhinji, redovno se moraju mijenjati i higijenski održavati.

  • MOC JE U ZNANJU 28.03.2018.

    A ne moram se više brinuti oko patkica . :-))))

Komentiraj...
Vidi sve komentare