Inuiti su prvi nosili neku varijantu naočala koje su imale funkciju zaštititi od sunca, njihovi su modeli zapravo bile tanke ploče od bjelokosti s prorezom. No, povijest spominje i jednu verziju sunčanih naočala u drevnoj Kini i Rimu - navodno je car Neron borbe gladijatora gledao kroz brušene dragulje.
U Kini su sunčane naočale imali još tijekom 12. stoljeća, a radili su ih od zadimljenog kvarca. Ovaj tip dizajna štitio ih je od snažnog odsjaja sunca, a povijesni izvori otkrivaju kako su suci na drevnim kineskim sudovima koristili takav dizajn kako bi sakrili svoj izraz lica kada bi ispitivali svjedoke.
POGLEDAJTE VIDEO:
Sljedeća bitna etapa sunčanih naočala dešava se sredinom 18. stoljeća, kad se pojavljuju modeli za javnost, odnosno postaju popularne u visokom društvu. Naime, optičar James Ayscough počeo je eksperimentirati sa zatamnjenim lećama u naočalama te je bio uvjeren da plavo i zeleno obojena stakla potencijalno mogu ispraviti razna oštećenja vida. U to doba nije se znalo ništa o potrebi zaštite oka od UV zračenja. Svijet modnih dodataka u to je vrijeme bio samo sjena današnjem.
Imale su još jednu zdravstvenu funkciju, smatralo se tada. Naime, naočale zatamnjene žuto-jantarnom i smeđom bojom bile su često propisivan artikl za oboljele od sifilisa u 19. i početkom 20. stoljeća jer je jedan od simptoma bolesti bila osjetljivost na svjetlo.
Početkom prošloga stoljeća postaju izuzetan modni dodatak, glumci i zvijezde nosili su ih kako bi dokazali svoj status. No, u to doba bile su skuplje i dalje uglavnom rezervirane za viši društveni sloj.
Svima ekonomski dostupna masovna proizvodnja sunčanih naočala započela je 1929. godine kada ih je trgovac Sam Foster predstavio na plaži Atlantic Cityja u New Jerseyu.
Nova etapa kreće 1936. godine, kad proizvođač Edwin H. Land predstavlja prve polarizirane leće. Izum je patentirao, tako je nastao filter Polaroid, posebno napravljen za izradu sunčanih okvira.
Sunčane naočale su imale značajnu ulogu čak i tijekom Drugog svjetskog rata, kada je Ray Ban stvorio sunčane naočale u avijatičarskom stilu protiv odsjaja, koristeći upravo svojstvo polarizacije.
Ray-Ban Aviator sunčane naočale postale su nakon toga hit za zvijezde, nakon čega su ih htjeli svi. Javnost je dobila omiljeni model koji se prodaje i danas.
No, u novo doba sunčane imaju niz filtera, koji su postali industrijski standard. Postoji niz nijansi, detalja, kreacija, a svima je zajednička zaštita od sunca. Ovo je jedan od posebnih modnih dodataka, koji ima estetsku, ali i zdravstvenu ulogu koju sve više ističu liječnici diljem svijeta.
Nerijetko ih brendovi predlažu u nekim ludim varijantama, a zvijezde ih uzimaju kao dio vlastitog stila. S vremenom se izmjenilo niz stilova i varijanti, a u novo doba moderne su sve. U dućanima vidimo razne modele, ponekad nam se čini kao da je sve u trendu - birajte okvire prema vlastitom stilu, bitno je da postanu dio vašeg osobnog izričaja.