To je to što me zanima!

Leđa će ojačati i manje boljeti nakon poroda uz prave vježbe

Protiv boli: Savijajte koljena kod dizanja i tereta, pijte dovoljno mlijeka, dižite lagane utege, a kod nošenja djeteta svako malo promijenite kuk na kojem ga držite
Vidi originalni članak

Podizanje malog djeteta, tereta ili obično naglo saginjanje za većinu ljudi postaje problem već u tridesetim godinama života. Za žene zdravstveni problemi s leđima najčešće započinju već u trudnoći, jer tada težina djeteta "gura" trbuh prema van, što uzrokuje pritisak u kralježnici, objašnjava kolumnistica Fox Newsa, Julie Relevant. 

- Osim toga, ligamenti i zglobovi slabe te cijeli abdomen postaje mekši - dodaje fizikalna terapeutkinja dr. Jennifer T. Gentile.

Nakon poroda napetost u leđima je neizbježna, no leđa se mogu ojačati, a ozljede kod svakodnevnih poslova izbjeći. Osnovno pravilo i najbolji način za "poravnavanje" kralježnice nakon poroda te umanjivanje njezinog luka u donjem djelu leđa je malo saviti koljena dok stojite. Time ćete stegnuti trbušne mišiće i stabilizirati zdjelicu, kaže Gentile.

Mijenjajte kukove

Držanje djeteta ili bilo kojeg drugog tereta na jednom kuku stvara snažnu naviku, no time kralježnicu izlažete jednom te istom tipu iskrivljavanja zbog čega ona slabi. Zbog toga je dobro premještati dijete s jedne strane na drugu.

Vježbajte trbušnjake

Trbušnjaci pomažu jačanju mišića oko kralježnice te su "stup" dobrog držanja. Najbolji tipovi treninga su vježbe joge i pilatesa koji se koncentriraju upravo na taj dio tijela.

Dižite utege

Oko 40 posto potpore kralježnice dolazi od mišića oko nje, a ne od samih kostiju, ističe ortopedski kirurg dr. David Hanscom. Zbog toga što su leđni mišići jači, manje su opasnosti od ozljeda ali i išijasa u starijoj dobi. Najbolje za to su vježbe s laganim utezima do 2 kg.

Teret odlažite pažljivo

Kod spuštanja djeteta ili nekih teških predmeta, nemojte se naginjati tako da opterećujete isključivo leđa. Ta vrsta pritiska može prouzročiti pukotine u diskovima kralježnice, a njih možete spriječiti savijanjem koljena i uključivanjem mišića nogu u prijenos težine. Kod držanja djeteta, pokušajte ga što više osloniti na vaše noge, a ne samo pridržavati rukama.

Opskrba kalcijem je i više nego bitna

Dojenje žene izlaže većem riziku od osteoporoze u kasnijoj životnoj dobi, a tko nema dovoljne zalihe kalcija, one će se u majčino mlijeko crpiti upravo iz kostiju.

- Nakon što jednom kalcij izađe iz kostiju, više se ne vraća - upozorava Hanscom.

Dojiljama se savjetuje da na dan unesu od 1500 do 2000 mg kalcija, najbolje kroz namirnice kao što su mlijeko, jogurt i sirevi.

Dobar san liječi sve, pa i bol u leđima

Najbolji lijek za ublažavanje kronične boli su dovoljne količine sna. Tako što manje spavamo imamo i manju toleranciju na bol. Iako je naspavati se uz malo dijete težak zadatak, majke bi trebale iskoristiti svaku mogućnost da "ukradu" malo sna, objašnjava Hanscom.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Perzefona Had 22.01.2013.

    kak' da mijenjam kuk, ne znam ništa na desnoj strani nositi.... :(((

Komentiraj...
Vidi sve komentare