Plivanje je aktivnost koja se preporučuje u trudnoći, uz poseban oprez kraj bazena. No mnoge trudnice nisu sigurne jesu li im dopuštene vruće kupke. Neki ginekolozi savjetuju isključivo tuširanje, a drugi za bolove u leđima preporučuju kupku.
- Kupke tijekom trudnoće mogu djelovati relaksirajuće te opuštati bol u leđima, ali savjetujemo da se ipak prakticiraju s posebnim oprezom. Obavezno treba paziti na temperaturu vode, koja ne smije biti prevruća, najbolje do 36 stupnjeva, kako ne bismo uzrokovali nepoželjne posljedice na plod. U prvom tromjesečju pregrijavanje može uzrokovati malformacije ploda, neuralne cijevi (spina bifida), a u kasnijoj trudnoći i dehidraciju trudnice te pad tlaka, zbog kojeg se može smanjiti prokrvljenost posteljice - kaže dr. Petra Podobnik Brlečić, specijalist ginekologije i opstetricije.
Ističe i kako se tijekom trudnoće ne preporučuje ni boravak u izrazito vrućim prostorima kao što su saune i turske kupelji, gdje su temperature daleko više od dopuštenih za trudnice. Zbog pada tlaka od vrućine trudnice mogu osjetiti vrtoglavicu, mučninu ili čak izgubiti svijest. Ginekologinja objašnjava da je druga opasnost tijekom kupki infekcija.
- Ako su trudnice sklone infekcijama mokraćnih putova ili rodnice, posebno bakterijama E. coli i Enetroccoccus faecalis, savjetujemo isključivo tuširanje, a nikako namakanje u kadi. Zbog prevencije drugih infekcija ne preporučuje se niti kupanje u bazenima ili wellnes centrima jer je tako veća mogućnost dobivanja bakterija ili gljivica - kaže dr. Podobnik. Vruću vodu trebale bi izbjegavati i trudnice sklone dermatitisu i suhoj koži jer ih kupanje dodatno pogoršava.
Nije zabranjeno svima
Žene koje imaju urednu trudnoću bez infekcija ili rizika od prijevremenog porođaja mogu si priuštiti povremene kraće kupke, od 20 do 30 minuta, u ne pretoploj vodi. Tijekom kupanja trebaju piti dovoljno vode kako ne bi dehidrirale, kaže ginekologinja.