Kumano Kodo (熊野古道, Kumano Kodō) je mreža hodočasničkih staza kroz južnu regiju Japana, Kansai, koja pripada zaštićenoj svjetskoj baštini i za stanovnike Japana ima slično značenje kao i Camino de Santiago za Europljane.
Japanci od davnina vjeruju da je Bog u svemu oko nas, pa iznimno cijene i poštuju prirodu u svojoj okolini i mnogi ih pohode barem jednom u životu, da bi se približili s prirodom i povezali s duhom koji povezuje sve na Zemlji, piše Japan-guide.com.
POGLEDAJTE VIDEO: Pametni roboti dijele svetu vodu
Hodočasničke rute Kumano Kodo razvile su se tijekom stoljeća, kako su ljudi hodali između svetih područja na poluotoku Kii. Staze povezuju tri kumanska svetišta: Hongu Taisha, Hayatama Taisha i Nachi Taisha, zajednički poznata kao Kumano Sanzan. To je svetište bilo poznato još i prije 12. stoljeća, privlačeći hodočasnike iz Kyota, Osake te drugih, čak i udaljenijih gradova.
Osim toga, staze Kodo povezuju područje Kumano s Kyotom, Koyasanom (sjedištem Shingon budizma), Yoshinom i Omineom (centri štovanja planina) i Iseom ( najvažnijim svetištem u Japanu). Pritom, naravno, nisu zamišljene samo kao put da se dođe do triju svetišta, već tako da same po sebi budu duhovno iskustvo.
Često je riječ o vrlo teškom, neprohodnom i opasnom planinskom terenu, koji od čovjeka zahtijeva da istraži sve svoje snage i da se mijenja, kako bi bolje osjetio i razumio ono što mu 'govori' priroda'.
Štoviše, danas je dobar dio tih staza nestao, jer je raslinje sakrilo puteve, no ostalo je nekoliko planinskih staza i prijevoja koje su vrlo zanimljive.
Jedna od njih je Nakahechi, dobro očuvana staza koja je relativno laka za hodanje. Vodi kroz šumovite krajolike i brda, a s vremena na vrijeme naići ćete i na neko selo.
Dionica između Takijiri Oji (izvan središnjeg Tanabea) i Hongua duga je oko 30 kilometara i može se prijeći u ugodnoj dvodnevnoj šetnji, uz mogućnost da prespavate u Chikatsuya Oji, gdje postoji nekoliko prenoćišta.
Staza završava spuštanjem u Hongu Taishu, pružajući spektakularan pogled na masivna vrata svetišta.
Staza Ohechi prati obalu od Tanabea do Nachi Taishe. Razvojem i izgradnjom modernih prometnica ova je staza praktički nestala, a procjene govore da ju je godišnje prelazilo čak 30.000 ljudi.
Staza Iseji povezuje Kumano sa svetištem Ise u prefekturi Mie. Poput Ohechija, veći dio obalne staze Isejija prolazi se asfaltiranim cestama i u blizini gradova. Kratki, izolirani dijelovi danas su ostali kao kamene ili zemljane staze.
Među njima je prolaz Magose u gradu Owase te prolaz Matsumoto u gradu Kumano, koji se smatraju najslikovitijima.
Matsumoto prolaz povezuje Kumano s Koyasanom. Riječ je o dugoj i zahtjevnoj ruti za koju se treba dobro pripremiti. Na putu ćete vrlo rijetko naići na sela ili gostionice, a put često vodi uzbrdo, pa nizbrdo, do gradova u dolinama, pa to stalno uspinjanje i spuštanje zapravo uvelike povećava prijeđenu udaljenost.
POGLEDAJTE VIDEO: Čarobna mjesta i priroda na mreži staza Kumano Kodo
Stazu Kohechi su uglavnom koristili budistički redovnici iz hramskog kompleksa planine Koya.
Staza Omine Okugake povezuje Kumano s Yoshinom preko planine Omine. Poput Kohechija, Omine Okugake duga je, teška i opasna ruta koja slijedi visoke planinske grebene i gotovo da ne prolazi pokraj gradova, pa ste na putu osamljeni. Ovu su rutu prvenstveno koristili sljedbenici sekte štovanja planina Shugendo.