Ako ste ikad nekog unajmili da vam napravi kuhinju - ili ste je možda radili sami - znate da cijeli proces može potrajati mjesecima i da tek na kraju birate uređaje koji se uklapaju u ono što ste napravili.
U tvrtki Industrial Facility takav pristup gradnje kuhinje smatraju zastarjelim pa su osmislili koncept Future Facility i takozvani KIT dizajn. Riječ je o urbanom dizajnu kuhinje u kojoj prvo birate uređaje, a onda sve prilagođavate njima.
POGLEDAJTE VIDEO S ROBOTOM KOJI KUHA UMJESTO VAS:
Suosnivač Industrial Facilityja Kim Colin kaže da se kuhinje s vremenom polako smanjuju - i da su danas za 13 posto manje nego su bile u šezdesetim godinama prošlog stoljeća.
- Covid-19 fokus je u mnogim domovima stavio upravo na kuhinje u kojima su mnogi u vrijeme karantene ponovno otkrili radost kuhanja - kaže Colin koji vjeruje da su u vrijeme karantene mnogi vrijeme provodili učeći kako umijesiti tijesto ili uzgojiti korisno kuhinjsko bilje.
Da kuhinje budu što više prilagođene današnjim potrebama, Future Facility je razvio KIT dizajn. Svi uređaji, uključujući hladnjak, 'sjede' na podu i podižu se samo do visine struka pa se za njihovo korištenje morate sagnuti. Ipak, ti su teški uređaji samo struktura i kuhinja je zamišljena tako da se oni nadograđuju.
Cijeli je dizajn prilagodljiv, sa sudoperom, indukcijskim pločama, perilicom posuđa, pećnicom i ladicama za hladnjak i zamrzivač. Na zid se može montirati i napa, a standardni dizajn sadrži manji sudoper, dvije ploče i peć - dok „produženi“ dizajn može sadržavati sve potrebno: veliki sudoper, pećnicu, četiri ploče, hladnjak i zamrzivač, perilicu posuđa, rezač mesa i puno polica za odlaganje lonaca i tava.
Budući da je većina površina od nehrđajućeg čelika, baš kao i u komercijalnim kuhinjama, cijeli je sustav izdržljiv i lako se čisti.
Prednost ove kuhinje, piše Fast Company, nije samo u tome što možete sami izraditi svoj dizajn od željenih uređaja; KIT je naime predstavio čitav koncept pametne kuhinje. S uređajima se kontrolira s mobitelom a kako svi proizvodi dolaze od jednog dobavljača potrebna je samo jedna aplikacija za njihovo upravljanje.
Tim Future Facility također kaže da bi u skorijoj budućnosti unutar njihovih frižidera i zamrzivača mogli biti i UPC sken barkodovi, poput onih koji se koriste na blagajnama supermarketa. S tim ćete proizvodom koji trebate kupiti moći jednostavno skenirati kako biste ga dodali na popis. Ovaj je pristup u suprotnosti sa senzorima težine i fotoaparatima koje neke tvrtke stavljaju u hladnjake da bi oni znali čega vam nedostaje.
Ipak, za sad je KIT zamišljen samo kao koncept koji pokazuje kako Future Facility vidi nove trendove na tržištu i eventualno kao ideja drugim proizvođačima kućanskih aparata.