Nikada ne kuhajte s vinom koje ne biste pili jedno je od kulinarskih zakona vrhunskih kuhara. Osim što jelima daje posebnu aromu i okus, vino može zamijeniti i masnoće u receptima. Izbacite li iz recepta masnoću, zamijenite je vinom koje će vratiti izgubljenu sočnost jelu. Na primjer, pržite li povrće u tavi, umjesto pola količine ulja ili maslaca dodajte malo vina. U marinadama s oko pola šalice ulja četvrtinu zamijenite vinom.
Alkohol i kiseline u marinadama omekšavaju meso, ali ga ujedno i aromatiziraju, a bilo da ga pirjate, kuhate ili pečete, marinirano meso bit će najsočnije. Kod ribljih i temeljaca od peradi upotrebljava se bijelo vino, a kod temeljaca od divljači i tamnih mesa crveno vino. Osim toga bijelo ili desertno vino sjajan je dodatak i smjesi za biskvit koji postaje sočan i prozračan. Vrući biskvit možete preliti decilitrom crvenog vina, pokriti prozirnom folijom i ostaviti da se ohladi. Premažite biskvit čokoladnom glazurom koja se odlično slaže s vinom, a tako možete pripremiti i muffine.
U jela od ribe i rižot
Lagani sauvignoni hladnijih krajeva, dakle, sjeverozapadne Hrvatske, pristajat će gotovo svakom rižotu i laganim umacima za piletinu, a mlade graševine i malvazije bit će dobre u jelima od riječne, odnosno morske ribe koja traže suho bijelo vino.
Aromatične delicije
Suhi traminci, ponajbolje oni iz Iloka, i rajnski rizlinzi iz Zagorja, Međimurja ili s Plešivice dobar su dodatak začinjenijim jelima. Poslužit će i sivi pinot, ponajprije onaj koji je maceriran nekoliko sati što se prepoznaje po blago ružičastoj boji.
Jača jela - jaka vina
Ako se kuha s crvenim vinom, janjetina ili govedina traži puna i snažna vina poput cabernet sauvignona, syraha ili plavca malog. Laganijim jelima bolje će pristajati laganija vina poput crnog pinota, a od naših sorti lasina ili babić.