Želite li jesti zdravije, vrhnje zamijenite jogurtom, a u svako jelo dodajte što više povrća.
Najbolje ga je kuhati na pari - rupičastu posudu s povrćem stavite iznad posude u kojoj se kuha voda, tako se u njemu zadržavaju hranjive tvari, a ne gomilaju nepotrebne kalorije kao kod prženja. Ako ipak ne možete bez prženja, jela je najbolje pripremati u woku.
U toj teškoj tavi potrebna je samo mala količina masnoće, tek toliko da pokrije njegovo usko dno. Pri takvoj pripremi povrće režite na kockice ili štapiće kako bi se što kraće pržili. Umjesto nezdravim margarinom maslac možete zamijeniti bananama - zgnječite ih s malo biljnog ulja i dodajte kolačima.
U zimskim salatama poput francuske majonezu možete zamijeniti kuhanim žumanjcima umućenim s maslinovim uljem, jogurtom i žličicom senfa koja će domaćem umaku dati pikantnu aromu.
Zdrava krema za kolače radi se sa zobenim mlijekom
Suhim voćem možete zasladiti jela i ubacivati ga u kolače. Tako će vam trebati manje šećera. Možete ga namočiti, nasjeckati ili izmiksati i njime puniti palačinke. Pasta pripremljena od lješnjaka i grožđica vrlo je slatka, ali zdrava. Ne možete li bez kremastih kolača, za kremu upotrijebite tamnu čokoladu i zobeno mlijeko ili zobeno vrhnje koje snižava kolesterol.
Kolači u koje ste dodali cimet manje debljaju
Cimet snižava razine šećera u krvi pa je sastavni dio mnogih dijeta za mršavljenje. Dodajte ga kolačima. Cimet je dobro dodavati i kupusnjačama (kelju, brokuli, kupusu) jer on pospješuje iskorištavanje korisnih sastojaka iz njih.