To je to što me zanima!

Krpelj: Iz ugriza prijeti ozbiljna upala mozga i komplikacije...

Opasne krvopije Svijetlom odjećom i pregledima spriječite ugrize krpelja, ali i teške bolesti koje se ‘skrivaju’ i do dva tjedna, a lako se zamijene za gripu ili prehladu
Vidi originalni članak

Sezona krpelja traje od proljeća do jeseni, a bude se kad je temperatura veća od 15 stupnjeva Celzijevih, no najaktivniji su u proljeće i rano ljeto. 

Krpelji se najčešće skrivaju na raslinju i grmovima do visine metra, a u gradovima ih najviše ima u parkovima. Ima ih po cijeloj Hrvatskoj, no prevladavaju u sjeverozapadnom području. Najčešće prenose krpeljni meningoencefalitis i Lyme boreliozu. Simptomi zaraze poput temperature, bolova u zglobovima i mišićima, glavobolje te mučnine slični su simptomima gripe, a pojavljuju se tjedan, dva nakon ugriza. Na koži se ponekad može pojaviti i osip. 

No nije svaki ugriz krpelja zarazan. A kako biste spriječili moguće bolesti, potrebno se pravilno zaštititi. Osim izbjegavanja rizičnih područja te provlačenja kroz grmlje i raslinje, nosite duge rukave i duge nogavice koje umetnite u čarape. Ako ste u kratkoj odjeći, izložene dijelove tijela namažite sredstvima za odbijanje krpelja. Izbjegavajte vunu i flanel te nosite odjeću svjetlijih boja kako biste što lakše uočili krpelja. A ako vas ugrize, nikako ga ne stišćite dok ga vadite ili nakon toga jer ćete ga isprovocirati da ispusti virus u vaše tijelo. Bolja je varijanta da naglo otkinete dio koji viri, a radi glave zaostale u koži ne trebate paničariti. 

Psima krpelji prenose 20-ak teških bolesti

Svaki put nakon šetnje prirodom psa dobro iščetkajte i pregledajte ga. Primijetite li povišenu temperaturu, neobjašnjivo krvarenje, tamniju mokraću i slabiji apetit, hitno odvedite psa veterinaru.

Obvezno pregledati odjeću i kožu

Nakon povratka iz prirode obvezno pregledajte kožu i odjeću, ali i ljubimce, a ako se krpelj već ugnijezdio, nikako ga ne premazujte uljem, kremom ili alkoholom. 

Cijepite se već sutra 

Protiv krpeljnog meningoencefalitisa može se zaštititi cijepljenjem koje se vrši u tri doze, i to prije boravka u prirodi. Cijepiti se može u Zavodu za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” ili kupite cjepivo u ljekarni i obratite se liječniku opće prakse. Cijena doze je oko 270 kuna.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • ivest 23.04.2013.

    tako mali a tako zahebani..

  • Medo Brundo_1 23.04.2013.

    nemreju mi oni niš upalit

  • ejjjja 23.04.2013.

    a su se Josipović i Milanović pregledali nakon izleta u branje smeća po šumama i gorama??

Komentiraj...
Vidi sve komentare