Trgovci odjećom u Europi i Americi sjede na višku zaliha i smanjuju proljetne narudžbe. Agenti za nabavu suočeni su s kašnjenjem u plaćanju. Tvornice odjeće u Bangladešu rade s četvrtinom pogona.
POGLEDAJTE VIDEO: Ekscentrični Karl Lagerfeld
Globalna odjevna industrija, koja se počela polako oporavljati od katastrofalne 2020. godine, ponovo je suočena s velikim gubitcima budući da je na horizontu vrlo vjerojatan novi svjetski lockdown zbog novih sojeva COVID-19.
Dio najvećih svjetskih trgovaca odjećom još uvijek u skladištima imaju neotvorenu prošlogodišnju odjeću, koja bi u normalnim vremenima odavno bila rasprodana.
Trgovački lanac Primark u skladištima ima zaliha robe za proljeće/ljeto 2020. u vrijednosti od 150 milijuna funti , a za sezonu jesen/zima 2020. u vrijednosti od 200 milijuna funti, piše Reuters.
Kao pokazatelj razmjera zaostataka, konzultantska kuća McKinsey kaže da se vrijednost neprodane odjeće u svijetu, u trgovinama i skladištima, kreće od 140-160 milijardi eura što je više nego dvostruko više od normalne količine neprodane robe.
Manje narudžbe nego ikad
Britanski Marks & Spencer i njemački Hugo Boss rekli su da su ove godine napravili manje narudžbe nego inače za ovogodišnju proljetnu kolekciju, piše Reuters.
- Zbog situacije sa svjetskom pandemijom trgovci smanjuju količinu narudžbi zbog straha od budućih zatvaranja te kako bi smanjili moguće gubitke u maloprodaji - kaže Ron Frasch, bivši predsjednik Saks Fifth Avenue, a sada operativni partner privatne dioničke tvrtke Castanea Partners, koja surađuje s brojnim brendovima odjeće.
- Većina svjetskih brendova trenutno konzervativno kupuju, a neki od kupaca su tražili i produženje rokova plaćanja svojim dobavljačima - objašnjava.
Najjače pogođene tvornice
Ova problematična situacija se polako prelijeva i na tvornice, pogotovo u Bangladešu, čija se gospodarstva oslanjaju na izvoz tekstila. Tvornice se trude ostati otvorene.
Pedeset tvornica koje je anketiralo Udruženje proizvođača i izvoznika odjeće iz Bangladeša reklo je da su ove sezone primili 30% manje narudžbi nego inače, jer su predbožićni lockdowni u većem dijelu Europe, nakon čega je uslijedilo još jedan lockdown u siječnju, teško pogodili njihovo poslovanje.
- Narudžbe obično stižu tri mjeseca unaprijed. Ali sad nema narudžbi za ožujak - rekao je vlasnik tvornice iz Dake Shahidullah Azim, čiji su klijenti sjevernoamerički i europski trgovci.
- Poslujemo s 25% kapaciteta. Dobio sam uputu da držim tvornicu otvorenu do veljače. Nakon toga ne znam kakva nam je budućnost. Teško je reći kako ćemo preživjeti - objasnio je.