"Puhni jako dok držiš maramicu" riječi su koje gotovo svako pamti iz djetinjstva, a osnova su toga kako većina odraslih i danas puše nos. Upaljeni sinusi i kanali uzrokuju nakupljanje sluzi u nos koja vodi do neugodnog osjećaja curenja ili pak zaštopanosti, a kao refleksni odgovor jako se ispuhuje zrak kroz nos, što je prema liječnicima posve pogrešno.
Naime, taj osjećaj zaštopanosti ne dolazi od same sluzi već od povećanih krvnih žila u nosu, a jak pritisak samo ih dodatno nadražuje, piše Sixwise.
Prema dr. Owen Hendelyu i timu istraživača sa Sveučilišta Virginia te danskog Sveučilišta Aarhus, puhanje nosa zapravo može izazvati vraćanje sluzi u sinusne šupljine.
Istraživači su stavili kontrasne boje u nosne šupljine ispitanika, a trećinu od njih su tražili da potom kašlju, kod druge trećine su inducirali kihanje, a posljednja je skupina ispuhivala nos. Potom su mjerili količinu sluzi preko CT uređaja i otkrili da oni koji su puhali nos imaju najveću količinu sluzi u sinusima.
- Kod onih koji su kašljali ili kihali, nije bilo boje u niti jednom sinusu, a kod onih koji su puhali nos bilo je boje u jednom ili čak više sinusa - kaže dr. Hendley.
Objašnjava kako se problem javlja kod prehlada jer sluz tada obično sadrži bakterije, a puhanujem nosa i velikim pritiskom koje ono uzrokuje bakterije se samo poguruju dublje u sinuse, s čime se pogoršava prehlada.
Kako ispravno puhati nos
- Ako iz nosa doslovno curi sluz, tada treba nježno obrisati nos uz vrlo blago puhanje. Nos se ispuhuje kroz više kratkih izdisaja, a ne kroz jedan jaki
- Izbjegavajte puhanje nosa kroz obje nosnice istovremeno
- Kod puhanja pritisnite jednu nosnicu
- Ako osjećate da vam je nos začepljen nakon buđenja, odnosno ležanja cijelu noć, pričekajte s puhanjem 10-ak minuta
- Nakon puhanja nosa operite ruke, jer se na njima često nađu bakterije koje su se prenijele s maramice