To je to što me zanima!

Krila leptirima omogućavaju da se griju, hlade i privuku ženku

Nekad se smatralo kako krila leptira nemaju nikakvu funkciju osim za let. No znanstvenici su otkrili da ona pomažu leptirima da se zagriju, ali i da se ohlade
Vidi originalni članak

Krila leptira mogu imati više zadaća osim održavanja i leta. Mogu privlačiti druge leptire, upozoravati potencijalne grabežljivce da se drže podalje, oponašati druge životinje ili čak omogućiti kamuflažu.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Sve te uloge, međutim, ovise o njihovoj boji, koja je nepromjenjiva. To se uklapalo u dosadašnje mišljenje da su leptirova krila mrtvo tkivo, nalik ptičjem perju. U krilima nekih vrsta leptira nalaze se stanice koje otpuštaju feromon, koji privlače ženke, prenosi The Economist.

SREĆA, NAPREDAK, PROMJENE... Vidjeli ste leptira ili bubamaru? Ove životinje nose tajne poruke

Nanfang Yu, fizičar sa sveučilišta Columbia u New Yorku, proučavao je krila leptira. U suradnji s Naomi Pierce, specijalisticom za leptire s Harvarda, u radu objavljenom u časopisu Nature Communications, otkrio da su leptirova krila itekako živa.

U početku su htjeli saznati kako insekti podižu tjelesnu temperaturu bez pregrijavanja krila. Za razliku od ptica i sisavaca, leptiri ne stvaraju dovoljno unutarnje topline da bi se metabolizmi pokrenuli u potpunosti. Umjesto toga, oslanjaju se na vanjske izvore topline, obično sunce, kako bi doveli svoja tijela do određene temperature.

Ali njihova krila, tanke proteinske membrane, imaju ograničen toplinski kapacitet. U pokusima, dvoje istraživača koristilo je laser za zagrijavanje. Kad je temperatura područja ispod lasera dosegla 40 ° C ili više, insekti su reagirali u sekundi i počeli se rashlađivati tako da mašu krilima ili su jednostavno odletjeli.

Znanstvenici su također prekrili oči leptirima da otkriju rade li leptiri te radnje automatski. I u tom slučaju, ispod 40 ° C, reagirali su u sekundi i počeli se rashlađivati. Tako su zaključili na krilima imaju određene 'senzore' za toplinu.

STATEMENT KOMADI Nakit s leptirićima i cvijećem podignut će ‘običan’ styling

Dr Yu i dr. Pierce pretražili su krila kako bi pronašli senzorne stanice. Pronašli su stanice u obliku neurona koji nalikuju detektorima topline kakve imaju drugi insekti.

Otkrili su i stanice u obliku diska koje izgledaju poput neurona osjetljivih na pritisak. Pretpostavljaju da im te stanice u obliku diska služe za detekciju deformacije na krilima. Ako one postoje, leptiri po tome prilagođavaju svoj let.

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare