To je to što me zanima!

Kreativnost razvijaju kroz spontanu i opuštenu igru

Dječje 'nepravilne' odgovore ponekad je poželjno tolerirati jer će im to pokazati kako je u redu imati drugačije mišljenje i tražiti alternativna rješenja
Vidi originalni članak

Kroz igru djeca razvijaju razumijevanje za druge i sebe, stječu znanje te sposobnost komuniciranja s vršnjacima i odraslima.
- Izbor igara ovisi o uzrastu i djetetovim sklonostima, no odrasli se pritom trebaju opustiti, prisjetiti se da su i oni bili djeca te s takve pozicije pristupiti djetetu - kaže psihijatrica Dubravka Kocijan-Hercigonja. Zato djecu nije dobro stalno nadzirati u igri, nego omogućiti da budu spontana jer tako mogu opušteno izražavati svoju kreativnost. Kako biste im pomogli da razviju svoje sposobnosti, omogućite im kreativnu atmosferu - zanimljive knjige, snimke, materijal za crtanje te igračke od kojih se mogu napraviti različiti oblici. Tijekom igranja dobro je tolerirati i “nepravilne” odgovore jer ćete im tako pokazati da je u redu imati drugačije mišljenje i tražiti alternativna rješenja. Također je dobro ne sputavati njihovo sanjarenje, osobito ne u ranijoj dobi, jer tako razvijaju maštu, a kroz nju pronalaze rješenja za probleme. Dječju kreativnost možete potaknuti i ako ih ponukate da nađu više rješenja za određeni “problem” u igri.
Postavljanjem različitih pitanja, poput: “Što bi bilo ukusnije da je slađe, ljepše da je manje, zabavnije da je brže?” potaknut ćete njihovu maštu. Pritom je vrlo važno pohvaliti ih za trud, bilo da su to odgovori na pitanja, gradnja kuće od kockica ili crtanje prirode.

IGRA DJECU UČI SURADNJI I KOMPROMISU
>>>Djeca kroz imitiranje ljudi ili strojeva najbolje izražavaju emocije
>>>Oponašanje priče nakon što je pročitate potiče spontanost u djeteta
>>>Pantomimom glumeći kamion ili avion dijete razvija mišiće i maštu
>>>Zaigra li se dijete samo sa sobom, dobro ga je ostaviti da mašta
>>>Penjanjem po drveću djeca preuzimaju rizik, svladavaju ga i rješavaju
>>>Kroz igru s vršnjacima djeca uče pregovarati, surađivati i dijeliti
>>>Prije nego nauče izgovoriti što osjećaju, djeca to izražavaju igrom
>>>Želi li dijete biti vođa u igri, pustite ga jer tako otkriva svoje zaključke
>>>Djeca koja se igraju u prirodi pozitivnija su i bolje se koncentriraju

ŠTO BI BILO DA JE OVAKO...
Što bi bilo da je sve drveće plavo, da nema nijednog auta, da svi nose istu odjeću, da možeš letjeti - pitanja su koja potiču maštu.
ŠTO SVE PLUTA NA VODI?
Razmišljanje o različitim odgovorima na jedno pitanje razvija kreativnost. Za primjer možete uzeti vodu, pijesak, auto i sl. te pitati dijete čemu sve služi voda, što pluta na njoj, kako nam pomaže...
ZA ŠTO SVE SLUŽI ŽLICA?
Kreativno razmišljanje potiču i pitanja: “Na koje se sve načine mogu rabiti žlica, gumb, vrpca...”. Tako će si dijete vizualizirati sliku i razmišljati o rješenju.
ZATVORI OČI I POGODI ZVUK
Izoštravanjem osjetila djeca razvijaju kreativne talente. Zamolite ih da zatvore oči i pogode što držite u ruci ili da pogađaju što čuju dok vi miješate karte ili trljate papir.
ULOGA OTKRIVA KAKO VIDE SVIJET
Pretvaranjem da su životinje, vile ili junaci djeca izražavaju osobnost na svoj način. Igrom podjele uloga, npr. liječnika i pacijenta, stimulirat ćete njihovo razmišljanje.



Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare