Kratki dani, malo sunčeve svjetlosti i duge mračne noći razlog su zbog kojeg se vid ubrzano pogoršava u zimskom razdoblju u usporedbi s ostalim mjesecima u godini, a to je osobito vidljivo kod djece, tvrde kineski znanstvenici sa Sveučilišta Sun Yat-sen.
Oni su analizirali podatke kliničkih istraživanja na više od 200 danske kratkovidne djece u dobi od osam do 14 godina. Znanstvenici su promatrali kako se bolest razvija sukladno s količinom dnevne svjetlosti, koje ima oko sedam sati na dan u zimskim mjesecima i 18 sati u ljetnim, piše Fox News.
Tijekom šest mjeseci s najmanje dnevne svjetlosti kratkovidnost se u prosjeku pogoršala za oko 0,32 po mjeri sferne dioptrije, dok se u ljetnim mjesecima pogoršala najviše za 0,28. Gotovo trećina odraslih ljudi je kratkovidno, a taj se problem javlja u djetinjstvu i pogoršava kako oko raste te mijenja oblik sve do 20-e godine života.
Očna jabučica tijekom zime u prosjeku se produlji 18 mm, a tijekom ljeta 14 mm. Ideja da sunčeva svjetlost štiti djecu od kratkovidnosti relativno je nova teorija, a argumente pronalazi i u činjenici da kod drugih sisavaca i ptica svjetlost ima važnu ulogu u razvoju oka, objašnjavaju znanstvenici.
- Vjerojatno je da izlaganje svjetlo usporava kratkovidnost i njeno pogoršanje kod djece - zaključio je voditelj studije, dr. Dongmei Cui.