Flaster sa stotinom mikroiglica koji na bezbolan način prodiru u kožu uskoro bi mogao zamijeniti bolne injekcije, najavili su znanstvenici Instituta za tehnologiju u Massachusettsu MIT. Oni vjeruju kako će takvi tetovaža-flasteri biti nova generacija prijenosa cjepiva u organizam, a preko njih bi se mogla davati i DNK cjepiva pacijentima zaraženim s opasnim bolestima poput HIV-a, piše Daily Mail.
Tetovaža-flaster je napravljen od brojnih slojeva polimera premazanih DNK cjepivom, a nakon dodira s kožom taj se sloj razgrađuje i prodire oko pola milimetra ispod kože, bez iritacije živaca.
Mikroiglice probijaju samo površinski sloj kože, flaster se aplicira kroz nekoliko minuta uz prethodnu pripremu kože i najsigurniji su način davanja cjepiva - rekao je voditelj znanstvenog tima izumitelja, inženjer Darrell Irvine.
On i njegov tim uspješno su testirali flaster te ga nakon dodatnih testiranja namjeravaju pustiti na svjetsko farmaceutsko tržište.
- Bol kod primanja cjepiva ovim putem može se usporediti s dodirom jezika mačke ili psa na koži - dodao je jedan od znanstvenika, Peter DeMuth.