Korijandar, inače omiljeni sastojak meksičke, azijske i drugih kuhinja koje vole naglašene začine, mogao biti novi jeftini 'alat' za pročišćavanje vode za piće, objavili su stručnjaci na Danima Američkog kemijskog društva, na kojima je među 7000 stručnih istraživanja predstavljeno i istraživanje studenata. Njihov mentor dr. sc. Douglas Schauer, kazao je da korijandar, poznat i kao korijander, ili tajlandski peršin, obećava kao mogući 'čistač' olova i drugih potencijalno toksičnih teških metali iz kontaminirane vode, prenosi portal ACS Chemistry for Life.
POGLEDAJTE VIDEO: napitci protiv 'šlaufa' oko struka
- Korijandar se može činiti preskupim za te svrhe kad je u pitanju pročišćavanje velikih količina vode za piće i kuhanje. Međutim, imamo ga u velikim količinama u zemljama koje imaju problema sa zagađenjem vode teškim metalima. Lako je dostupan, jeftin i obećava u uklanjanju određenih metala, kao što su olovo, bakar i živa, koji mogu biti štetni za ljudsko zdravlje - rekao je.
Konvencionalne metode za uklanjanje teških metala iz vode, kao što je tretman aktivnim ugljenom (koristi se u filterima u vrčevima za pročišćavanje vode) ili naprednije tehnologije, poput smola za ionsku izmjenu, vrlo su učinkovite. Međutim, mogu biti preskupe za korištenje u zemljama u razvoju, posebno u ruralnim područjima. Tako je potreba za jeftinijim, održivim alternativama, potaknula istraživanje biosorbenata, prirodnih materijala, od mikroba do biljaka. Neki od njih se vezuju na teške metale, dok ih drugi apsorbiraju.
- Naš cilj je pronaći biosorbente koje bi ljudi u zemljama u razvoju mogli dobiti jeftino. Kad treba promijeniti filtar u vrču za pročišćavanje vode, mogli bi jednostavno izaći van, nabrati šaku korijandera, ili neke druge biljke i riješiti problem - kaže Schauer, koji dolazi s Ivy Tech Community koledža. U svoja je nastojanja uključio i studente koji su radili sa znanstvenicima na Universidad Politécnica de Francisco I. Madero, u Hidalgu.
- Meksiko nema sustav za filtriranje teških metala, rekao je Schauer, napominjući da tamo korijandar raste kao samonikla biljka. Njihovi eksperimenti sugerirali su da bi taj korijandar u pročišćavanju voda mogao biti učinkovitiji od aktivnog ugljena.
Pretpostavlja se da tajna te biljke leži u strukturi vanjskih stijenki mikroskopskih stanica koje čine biljku, koja je idealna za apsorpciju teških metala. I neke druge biljke, posebno one vrste iz porodice korijandra, kao što je peršin, imaju slične značajke i potencijalno bi mogle djelovati kao biosorbent, tvrdi Schauer. On smatra da bi se te biljke mogle pakirati u vrećice poput čaja, u višekratne filtera za vodu ili čak kuglice za infuzione čaja i koristiti za uklanjanje teških metala.