Alternative kaznama: Pec po ručici ili vikanje na dijete automatska je odgojna mjera većine roditelja. Dajte im izbor, imajte realna očekivanja i ne reagirajte u bijesu
Vidi originalni članak
Oduzimanje igračaka, tjeranje u kut, zabrane, vikanje, lagani udarci po guzi ili rukama... kazne su koje primjenjuju roditelji.
- Dijete će možda shvatiti što roditelj želi jer strah od kazne može biti djelotvoran, ali to neće pomoći u zdravom odrastanju - kaže psihologinja Natalija Stanković iz Psihološkog centra Razvoj i predlaže alternative kažnjavanju.
- 1. Prepoznajte potrebe. Utvrdite što je u podlozi lošeg ponašanja. Imajte realna očekivanja. Nije realno da će dijete mirno sjediti sat vremena dok pijete kavu.
- 2. Prihvatite djetetove emocije. Prihvatite kako ugodne, tako i neugodne emocije. Sve su potrebne za zdrav emocionalni razvoj.
- 3. Prije reakcije razmislite o svojim osjećajima. Uzmite predah i otkrijte zašto vas ljuti ponašanje djeteta. Budite svjesni da ono nije odgovorno za vaše osjećaje.
- 4. Ako ste jako uznemireni, maknite se. Tek kad se smirite, odlučite racionalno što ćete napraviti.
- 5. Objasnite djetetu zašto nešto tražite. Imajte na umu njegovu dob i što može shvatiti. Recite mu kako njegovo ponašanje utječe na vas.
- 6. Pronađite alternative i jasno recite očekivanja.Umjesto “ne trči”, recite “hodaj polako.” Umjesto “zločest si”, recite “želim da me slušaš kad ti govorim.”
- 7. Dajte mu izbor i dopustite da uči iz vlastita iskustva. Neka samo odlučuje s čim će se igrati, koliko će jesti, što će obući...
- 8. Pripremite dijete. Objasnite mu kako očekujete da se ponaša u gostima ili što može izabrati u trgovini.
Komunikacija je ključ
Kazna narušava dječji osjećaj samopoštovanja, pa je dobro umjesto toga poraditi na komunikaciji.
Više se smijte
Roditelji kreiraju atmosferu u kojoj dijete odrasta. Ne doživljavajte sve preozbiljno, savjetuje psihologinja Stanković.