Zarobimo li stopala u obuću u kojoj se nagomilava znoj, bakterijama dajemo više hrane za rast i razmnožavanje, a smrad nastaje kao produkt metabolizma mikroorganizama. Sam znoj gotovo je bez mirisa.
Neugodan miris stopala može biti i posljedica infekcije gljivicama. Da bismo smanjili mogućnost nastanka te neugodne pojave, možemo upotrebljavati razne proizvode, a proučili smo deklaracije njih sedam.
Dezodoransi za stopala u obliku spreja jednostavno se nanose i nije ih potrebno utrljavati i čekati da se upiju. U njima su često tvari koje sprečavaju prekomjerno znojenje jer na neki način blokiraju lučenje znoja, stvarajući nepropusnu barijeru na kanalima žlijezda lojnica. Često su to aluminijeve soli, koje umanjuju prekomjerno znojenje stopala i moguću infekciju, posebice ako smo prisiljeni dulje biti u obući, bez prozračivanja nogu. U sprejevima je često i alkohol, koji je antiseptik. Može isušiti kožu, pa obično stavljaju i tvari koje će to neutralizirati, poput glicerola, koji pomaže u očuvanju vlage.
Među sastojcima su gotovo nezaobilazni i konzervansi, prirodni i sintetski, koji čuvaju proizvod od kvarenja, a time i naše zdravlje. Prirodni konzervansi su limonen, linalool, eterična ulja, kao što je ulje ružmarina. Nezaobilazni sastojci su i parfemi, odnosno mirisi koji će proizvod učiniti privlačnim ili djelomice prekriti neugodan miris. U sprejevima su i potisni plinovi - propan, butan i izobutan, koji se koriste i u svakodnevnoj uporabi, u upaljačima. Služe za izbacivanje sadržaja iz ambalaže. Na koži se ne zadržavaju jer lako ishlape.
Proizvodi za njegu stopala mogu biti i u obliku krema. U njima je mnoštvo blagotvornih sastojaka koji smiruju i ovlažuju suhu i ispucalu kožu, hlade, njeguju ili potpomažu zacjeljivanju, sprečavaju infekcije stopala sklonih bakterijskim i gljivičnim infekcijama. Sve više se u proizvode za njegu stopala stavljaju različite biljne iscrpine koje njeguju i hidratiziraju kožu regulirajući sadržaj vlage, posebice kod ispucane kože. Nezaobilazni su i humektansi, tj. pripravci koji služe upravo za omekšavanje kože te očuvanje vlažnosti i gibljivosti. Česti sastojci su i protuupalne tvari, primjerice iz kamilice, vitamini, posebice vitamin E. Osim glicerola tu su pantenol, sorbitol i drugi. Među sastojcima može se iščitati i tekući parafin, tvar dobivena preradom nafte.
Postoji mnogo protivnika parafina, no bez obzira na podrijetlo radi se o pročišćenoj tvari, a čest je i poželjan sastojak u mnogo kozmetičkih proizvoda. Koristi se i u dječjim pripravcima jer pomaže umiriti kožu i očuvati vlažnost. Kod ljudi s oštećenom kožom i onih koji imaju dijabetičko stopalo preporučuje se korištenje proizvoda koji su namijenjeni za tu svrhu, da ne bi došlo do neželjenih reakcija. I kod zdrave kože treba se držati točnih uputa. Niti jedan proizvod ne može riješiti problem neugodnog mirisa stopala ako ne vodimo dovoljno dobru higijenu.
‘Dezić’ možemo napraviti i sami
Noge možemo namakati u odstajalom čaju, gorkoj soli (magnezijevu sulfatu), mješavini octa i nekoliko kapi ulja majčine dušice. Dobra je i masaža lavandinim uljem, koje može uništiti bakterije, no nekima može nadražiti kožu.
PRAVA NOĆNA MORA: Nitko ne želi biti u vezi s ovim horoskopskim znakom