Većini ljudi peglanje nije na popisu najdražih kućanskih aktivnosti. No često se odjednom mora ispeglati 'hrpa' rublja, pa su svi trikovi za lakše i brže peglanje dobrodošli. Slijedi devet čestih pitanja kod peglanja, a rješenja za njih daje profesionalka iz pegleraja Peglica, Anita Horvat.
Što se prvo pegla na košulji?
Na košulji se prvo pegla kragna, pa zatim ramena, manšete koje prethodno treba raskopčati, prednji i stražnji dio rukava, te stražnja strana košulje po segmentima, kako je krojena. Zadnje se pegla prednja strana. Kad se stavi na vješalicu, kragna se prevrne i zakopčaju prednji gumbi, kao i oni na rukavima. Ostavite ju neka se prosuši na zraku i nikako ju nemojte odmah stavljati u ormar, savjetuje Anita Horvat. Peglanjem se profesionalno bavi već dvije godine, a pegla već i - žmireći. Ako ne želite da se vide crte na rukavima košulje i za to postoji rješenje. Rukav položite na dasku i peglajte normalno sredinu, ali nemojte zapeglat rubove. Zatim zarolajte rukav tako da sada peglate sredinu i crtu ako je slučajno ostala, napominje Anita Horvat.
Kako izvući crtu na hlačama?
Prvo navucite gornji dio hlača na gornji dio daske. Ispeglajte. Zatim hlače postrance namjestite, jednu nogavicu na drugu i 'namjestite' crtu. Crta se uvijek 'izvlači' po staroj crti. Peglajte jednu po jednu nogavicu, savjetuje Horvat.
Presušeno rublje?
Ako rublje treba navlažiti nije ga naodmet pošpricati običnom vodom (iz bočice s raspršivačem ili pegle) bez dodatnih omekšivača i mirisa kako bi se navlažilo. Nekad se može upotrijebiti i vlažna gaza. Nju se obično koristi za peglanje sakoa i hlače na crtu, kaže vlasnica pegleraja Peglica smještenog u zagrebačkom Stenjevcu.
A zar moram sortirati...?
Pegla se uvijek prvo što primite u ruku, jer se tako najbrže pegla. Najbolje da peglate u spavaćoj sobi jer su vam ormar i krevet tada najbliže. Zbog sortiranja poslije peglanja, važno je da imate krevet ili stol u blizini na koje ćete slagati hrpice veša po temi (kratki rukavi, dugi rukavi, pidžame...), a kad se veš ohladi, samo ćete ih ugurati u ormar, napominje Anita. Ručnici se ne peglaju, pa se odmah nakon sušenja mogu spremiti u ormar.
Pravilno opran veš i složen u košaru lakše se pegla?
Najvažnije je da se veš ne presuši i ne zgužva još prilikom pranja. Ako pretrpate perilicu ili vam veš samo sat vremena ostane u bubnju nakon pranja, napravili ste prvu grešku. Veš je već dodatno zgužvan. Odmah ga stavite sušiti. Isto tako, ako nakon sušenja samo pokupite rublje i 'bacite' u košaru, ono će se dodatno zgužvati. Ako ga pak lijepo složite, peglanje je milina i sve je stvari puno lakše peglati, objašnjava nam Anita. Ako je baš jako zgužvana, stavite i ispod predmeta koji peglate navlažen ručnik ili gazu, te iznad, pa onda peglajte. Na pegli možete uključiti i paru.
Prava ili kriva strana?
U principu, rublje bi trebalo peglati s krive strane, pogotovo osjetljivije tkanine poput poliestera. No ako imate deblju tkaninu, popeglajte ju prvo s krive pa s prave strane. Ispod navlake za dasku može se postaviti i alufolija jer zadržava vlagu pa se odjeća tako 'pegla' s obje strane.
Kako se peglaju plahte na gumicu?
Najteže je ispeglati plahte na gumicu. S njima se najviše možete namučiti. Teško je jer ju je nezgodno složiti i gumica uvijek vuče na svoju stranu, a zatim ju tako slagati i zapeglavati. Kad ju slažete prvo primite rubove i preklopite ih, objašnjava Anita.
Čemu služi mala daska?
Iako mnogi misle da je za peglanje čarapa ili gaćica, ona se ustvari koristi za peglanje rukava. No rukave možete uredno speglati i bez njene pomoći.
Kamenac u pegli i mrlje na pegli?
Anita kaže kako peglu od kamenca čisti antikorozivom. Ukapa nekoliko kapi zajedno s destiliranom vodom, ostavi da djeluje pola sata, pa smjesu ispusti i opere peglu. Ako joj na donjoj strani ostanu fleke, koje se teško skidaju, potrebno je odmah uzeti spužvicu i pokušati izribati. Spužvica se može namočiti i u malo octa. Ako fleke ostanu, a s njima se nastavi peglati mogu se zapeći.
Možete pomiješati i sodu bikarbonu i vodu u jednakim omjerima pa tom pastom trljati uz pomoć krpice dno pegle. Tome može poslužiti i pasta za zube. Krpicom i pastom omekšat ćete prljavštinu, a potom uključite peglu i na pari peglajte pamučnu krpicu pet minuta. Prljavštinu možete skinuti i tako da na pamučnu krpu pospite žličicu morske soli. Peglu zagrijte na najjače, ali isključite paru, pa prelazite preko krpe i soli peglom nekoliko puta. Prljavština će se zalijepiti za sol i dno pegle će ostati čisto.
VIDEO LJUTITE MAČKE ZGROZIO SVE: Nije htjela ženu pustiti iz sobe, režala je i cvilila!