To je to što me zanima!

Klimatske promjene ugrožavaju ribolov, trebamo hitne mjere

Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF upozorila je u srijedu da klimatske promjene ugrožavaju mali gospodarski ribolov pa treba poduzeti hitne mjere
Vidi originalni članak

WWF je priopćio da novo istraživanje upozorava na ozbiljne prijetnje koje klimatska kriza donosi zemljama u razvoju. Očekuje se znatan pad biomase riba do 2100. godine, u nekim tropskim regijama do 30 i 40 posto, što će najviše osjetiti zajednice koje ovise o ribarstvu kao glavnom izvoru hrane i prihoda.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Prema rezultatima istraživanja, klimatske promjene imaju iznimno izražene negativne posljedice na većinu vrsta riba koje se love u malom gospodarskom ribolovu, uključujući one komercijalno najvažnije kao što su srdele, inćuni i tuna. Čak prema 'blažem scenariju' u kojem će se globalno zatopljenje ograničiti na 1,5 stupnjeva Celzijusa, mnoge morske vrste bit će u opasnosti od gubitka staništa i izvora hrane - ističe WWF.

WWF-ov stručnjak za mora i oceane Philipp Kanstinger tvrdi kako će nadolazeća desetljeća mnogim vrstama donijeti borbu s visokim temperaturama, koje će nadilaziti granicu topline unutar koje one mogu napredovati i razvijati se. To će uvelike utjecati na populacije i obrasce raspodjele morskih vrsta, a manje ribe znači manje hrane i manje prihoda za ljude čiji životi ovise o moru.

STRUČNJACI ZABRINUTI 'Zabrana mikroplastike u Europi poticala bi upotrebu još sitnijih i štetnijih čestica za zdravlje'

- Posljedice toplijih oceana će na male ribare, koji su zaslužni za polovicu svjetske proizvodnje ribe, imati velik i neproporcionalan utjecaj - poručuje Kanstinger. 

Primjeri pokazuju da je mali gospodarski ribolov već sad pod snažnim utjecajem klimatske krize, a neka od najčešćih opažanja ribara uključuju neobično visoke temperature mora, smanjenu dostupnost ribe zbog pada brojnosti ribe u morima ili promjena u njihovoj distribuciji te promjene unutar samih vrsta.

BRINITE O PLANETI Smanjite plastiku: Pet eko načina za pohranjivanje hrane

Ribari također svjedoče promjenama u morskim ekosustavima, pri čemu ih najviše zabrinjava umiranje i nestanak koraljnih grebena, ključnih mrijestilišta i rastilišta riba, a uz to su i dom za čak 25 posto cjelokupnog morskog života. Upravo su oni najteže pogođeni utjecajima klimatskih promjena na mora i oceane.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • ⚡ ANONYMUS ⚡ 02.09.2020.

    NARAVNO da se sve ovo radi u svrhu zarade kako bi se stvorio dojam globalnog zatopljenja i kako bi se prodavale nove tehnologije ali 98% budal...ina to ne kuži kao što ne kuže osnove bio kemije a to je da se razina CO2 stvarno u atmosferi promijeni od onog idealnog omjera za samo par postotaka kojem smo se evolucijski prilagodili za disanje, u roku odmah bismo se ugušili, neka pokušaju zadržat zrak u plućima i kada im se skupi višak CO2 shvatit će ;) Nadalje, UGLJIK je osnova života C u CO2 označava ugljik, ako nema dovoljno CO2 nema biljaka a bez biljaka nema kisika, zatvoreni krug koji da se poremeti kako oni tvrde da je več odavno jako poremečen ubrzo bi nastalo odumiranje svog života na planeti. Ne pitaju se i još nešto-TESLA je prije puno desetljeća PATENTIRAO i uspješno testirao čisti prijenos energije iz etera, dakle ČISTA energija, to znači da se več danas to može implementirat planetarno posvuda i da ove uistinu brine CO2 onda bi to učinili ali vidi vraga nafta,bnzin,plin,ugljen bi postali nepotrbni i beskorisni a tu su trilijuni dolara u pitanju, samo malo mozga uključit i sve fame i laži padaju u vodu. Okoliš jeste ugrožen i te kako ali voda,bilje,životinje od plastike,pesticida-GMO-a,ljekova u prirodni preko kanalizacije, to su prave opasnosti a klima je samoodrživi ekosustav na način dase višak CO2 u atmosferi apsorbira u oceane-u tlo kada se zemlja zagrijava a kada se hladi onda se CO2 otpušte, to je DISANJE zemlje i samoregulacija!

Komentiraj...
Vidi sve komentare