Biseri imaju bijelu boju zbog svoje strukture i načina na koji svjetlost interagira s njima. Biseri su organske tvari koje se formiraju u unutrašnjosti školjki određenih vrsta mekušaca, poput školjki kamenica. Njihova boja dolazi od procesa koji se naziva interferencija svjetlosti.
Kad svjetlost prolazi kroz slojeve tankih pločica, kao što su slojevi aragonita u bisernim školjkama, dolazi do odbijanja i prelamanja svjetlosti. Ti slojevi djeluju kao optička vlakna koja lome svjetlost te stvaraju specifičan učinak nazvan interferencija.
POGLEDAJTE VIDEO:
Interferencija uzrokuje da se svjetlost reflektira i prelama na različite načine unutar bisera, ovisno o debljini i rasporedu slojeva. Kad svjetlost reflektira i interferira na pravi način, rezultira pojavom bijele boje. Kad su slojevi ravnomjerno raspoređeni i pravilne debljine, to stvara intenzivnu bijelu, blistavu i bisernu boju.
No biseri mogu imati i druge tonove, poput roze, plave, zelene ili čak crne. Razlog tome je prisutnost različitih pigmenata ili minerala u samom bisernom tkivu.
Bijeli biseri su vrlo cijenjeni zbog svoje klasične i elegantne ljepote, ali i oni neke druge nijanse imaju svoje draži.
Često dizajneri kombiniraju razne tonove bisera te donose neki novi, kreativni dizajn. Mnogi vole nepravilne bisere - nakit tog tipa djeluje vrlo kreativno.
Koje god nijanse bile, biserne kuglice dio su svijeta elegantnog i luksuznog nakita. Njime se bave mnogi autori nakita diljem svijeta te predlažu narukvice, prstenje, naušnice i ogrlica u znaku njegovog finog stilskog karaktera.