Tanka nit paučine u kuhinjskom ormariću? Fuj, u njemu su se nastanili brašneni moljci, zgražaju se Kim Woodburn i Aggie McKenzie iz “Odreda za čistoću”.
Jedini lijek je sve izvaditi van, izribati ormarić, a namirnice, osobito one koje niste dugo koristili, pregledati i baciti sve sumnjivo. Ormariće bi trebalo čistiti jedanput na mjesec, a brašno odmah nakon otvaranja prebaciti u zatvorenu staklenku. Iako čiste sve što im dođe pod ruku, Kim i Aggie nikad ne peru piletinu.
- Kapljice vode s piletine tada lete na sve strane, a u njima se mogu skrivati bakterije salmonele. A one će se tijekom kuhanja ionako uništiti - kaže Aggie.
Zloglasno leglo bakterija je i spužvasta krpa za brisanje kuhinjskih površina. Operite je u perilici ili je preko noći ostavite u sudoperu s malo deterdženta i izbjeljivača. Tavu na kojoj su se zapekli ostaci hrane pospite s malo praška za rublje, dodajte malo vruće vode i kuhajte 10 minuta. Nakon toga dobro isperite. Ostavi li prženje ribe neugodan miris u kuhinji, doskočite joj tako da u otvorenoj posudi s vodom na štednjaku 10 minuta lagano kuhate malo narančine kore i klinčića. Mrlje od vode koje ostaju na posuđu od nerđajućeg čelika možete ukloniti trljanjem krpom od mikrovlakana.
>>> Madrace je najbolje zaštititi perivom presvlakom koja se stavlja ispod plahte ili ih svaki tjedan usisavati, a mrlje čistiti blagom pjenom.
>>> Kako biste uklonili kamenac s čajnika, uljite u njega jednake količine octa i vode, zakuhajte i ostavite preko noći. Do jutra će sam otpasti.
>>> Zavjese i venecijanere rjeđe ćete morati prati ako ih usisavate. Ako su izrađeni od nježne tkanine, na kraj usisavača stavite staru najlonku.
>>> Ako je moguće, jastuke povremeno treba oprati u perilici. Stavite deterdžent, no omekšivač izostavite. Pazite da ih temeljito osušite.