Znanstvenici sa Sveučilišta Oregon zagrijavali su mangan oksid, zajedno s drugim kemikalijama, na preko 1200°C. Iako su zapravo ispitivali mangan oksid zbog nekih njegovih elektroničkih svojstava, jedna od kemijskih reakcija bila je - novi pigment koji su nazvali YInMn blue (Y - itrij, In - indij, Mn - mangan) ili "Oregon plava" boja.
- U osnovi to je bilo slučajno otkriće. Naš rad nije imao nikakve veze s traženjem pigmenta. Tada je jedan student koji radi na projektu uzimao uzorke iz vruće peći dok sam prolazio, a bio je plav, vrlo lijepo plav. Odmah sam shvatio da se dogodilo nešto nevjerojatno - prisjetio se profesor Mas Subramanian.
Dakle, što je tako posebno u ovoj plavoj?
Ovaj je pigment daleko stabilniji ako je izložen toplinskim ili kiselim uvjetima. Uz to, za razliku od pruske plave ili kobaltno plavih pigmenata, ne oslobađa cijanid i nije kancerogen. I ne samo to. Vrlo reflektirajuća svojstva novog pigmenta znače da se može koristiti u bojama koje bi mogle pomoći održavanju zgrada hladnim odbijanjem infracrvenog svjetla.
Subramanian je rekao da je pigment postao popularan izbor među umjetnicima zbog svoje žive boje i otpornih svojstava.
- Naš je pigment koristan za obnavljanje umjetnosti, jer je sličan ultramarin boji, ali je mnogo trajniji - kazao je.
Proizvođači boja također su licencirali ovaj patent.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: