Koronavirus, kao mnogi drugi virusi, koristi protein na svojoj površini kako bi se primio za ljudsku stanicu i u nju ušao. Antitijela koja odgovaraju tom proteinu mogu blokirati virus tako da se on ne primi za stanicu. Cjepiva koja rade na osnovi virusnog vektora i bore se protiv koronavirusa uče naš imunološki sustav kako da proizvede ta antitijela.
POGLEDAJTE VIDEO: Ispituju se lijekovi za liječenje covida
Kako rade cjepiva virusnog vektora?
Unutar virusnog vektora je genetski otisak za protein kojeg koronavirus ima na površini. Virusni vektor može razviti pristup specijaliziranim stanicama za imunološki sustav, koje se nazivaju dendritne stanice koje su dio imunološkog sustava. Tako virusni vektor ulazi u stanice i kreće se prema nukleusu. Taj virusni vektor ne može izazvati bolest, već donosi posebno konstruirani genetski materijal u nukleus, gdje se on 'upisuje' u RNA ili mRNA. Taj mRNA se zatim otpušta natrag u staničnu citoplazmu.
Kada ribosomi koji se nalaze u staničnoj citoplazmi 'pročitaju' tu novu otpuštenu mRNA, stvaraju se dijelovi proteina s površine koronavirusa i nakon toga izbacuju na površinu dendritne stanice. Dendritna stanica putuje do obližnjeg limfnog čvora, gdje predstavlja površinske proteine drugim stanicama imunološkog sustava. Tada neke od tih stanica, nazvane i pomoćne T stanice, uče B stanice kako stvarati antitijela koje će savršeno odgovarati površinskom proteinu virusa.
Ostale stanice koje stimuliraju proteinski dijelovi, nazvane citotoksične T stanice, mogu ubiti stanice koje su inficirane virusom.
Tako, kad korona virus pokuša ući u ljudsko tijelo, imunološki sustav je spreman. Odmah ga prepoznaje, neutralizira i uništava, prije nego što ljudi dobiju priliku razboljeti se.