To je to što me zanima!

Kako su Marte postale tako skupe? Od jeftinih radničkih čizama do skupih koje svi žele

Kad se obuća Dr. Martens prvi put pojavila u Velikoj Britaniji, 1960. godine, to su bile radne čizme koje su koštale manje od 19 kuna po paru. Danas su daleko skuplje
Vidi originalni članak

Doc Martens su ikona stila koja traje više od 50 godina. Nosili su ih svi, od Kanyea Westa i Cardi B do Dalai Lame, pa čak i pape Ivana Pavla II..

Iako nisu najskuplje čizme koje postoje na tržištu, njihova cijena i upotreba prošli su prilično radikalnu transformaciju. Tvrtka koja ih proizvodi također se dramatično preusmjerila, iz obiteljske lokalne tvornice u međunarodnu modnu marku u vlasništvu privatne tvrtke.

POGLEDAJTE VIDEO (savjeti za kupnju idealnih štikli):

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Od 2014. cijena čizama porasla je za gotovo 25%. Prodaja je rasla iz godine u godinu, a dobit je porasla za 70% u 2018. godini. Kako je tvrtka od svojih skromnih početaka došla do proizvodnje od 7 milijuna pari ovih cipela svake godine? Prije nego što su dobili punk imidž, Marte nisu bile baš tako kul.

Izumio ih je 1945. godine njemački vojni liječnik dr. Klaus Maertens koji je ozlijedio gležanj na skijanju i tražio je ugodnu alternativu tvrdim čizmama.

STRES JE VELIK Rad od kuće i psihičko zdravlje: Postavite granice i čuvajte se!

Nisu bile namijenjene pankerima ili skinheadima, već starijim ženama koje su trebale udobnu i praktičnu obuću. Tada, 60-ih godina prošlog stoljeća R. Griggs Group Ltd. otkupljuje prava na proizvodnju cipela te se ona seli u Ujedinjeno Kraljevstvo. Griggs je napravio i nekoliko preinaka na samoj cipeli te nastaju Marte kakve danas poznajemo. U to vrijeme ove čizme koštaju samo 3 dolara po paru (19 kuna). Bile su jeftine, izdržljive i savršene za poštare, policajce i radnike.

Pojavom i razvojem subkultura, 60-ih godina prošlog stoljeća Marte se počinju vezivati uz skinheadse, a 70-ih godina uz punk. Nakon procvata 90-ih, čizme su izašle iz mode, a tvrtka se mučila, gotovo je propala početkom 2000-ih.

Kako je industrija postajala sve skuplja, tako su i troškovi proizvodnje cipela u Engleskoj poskupjeli. A do 2002. godine cijena je porasla pa je tako par Marti koštao oko 560 kuna.

Northamptonshire je nekoć bio dom postolarstva u Engleskoj. Sredinom 19. stoljeća u regiji je radilo preko 2000 postolara. No kako su se mnogi od tih postolara mučili, većina je propala ili su svoju proizvodnju preselili u inozemstvo. Doc Martens je slijedio njihov primjer, preselivši većinu svoje proizvodnje u Aziju. Doc Martens kaže da ovo preseljenje uopće nije promijenilo način izrade cipela.

- Da, rekao bih da su proizvodne metode zaista slične između čizama azijske proizvodnje i čizama Made in England. Njihova je konstrukcija doista slična. Mislim da bi razlike jedino mogli primijetiti kada bismo ih prepolovili ili kada biste ih nosili dovoljno dugo. Vintage Doc Martens imao je puno bolji međuplat koji dodaje veliku udobnost, imali su drvenu dršku, a koža je bila puno bolja. Tako su trajali dulje. Novije imaju samo lošije verzije starih materijala - smatra postolar Weston Kay.

Tijekom godina tvrtka je evoluirala od proizvodnje jedne čizme 1960. do oko 250 stilova svake godine. Kako je njihova popularnost rasla, tako je rasla i konkurencija. Tijekom posljednjih godina, Doc Martens podigao je tužbe protiv Urban Outfittersa, Vansa i drugih pokušavajući zaštititi svoj ikonski dizajn čizme.

Tvrtku je 2014. godine obitelj prodala privatnoj dioničkoj tvrtki Permira. Od ovog preuzimanja, cijena čizama je porasla za gotovo 25%, a dobit  za 70% u 2018. godini.

I dok su ove čizme iz radničkih prešle u globalnu modnu ikonu, njihov stil je opstao, a predano obožavanje prema ovim čizmama se zadržalo, piše Business Insider.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • ..lola. 29.01.2021.

    Predobre, i vrijede svaku lipu

  • muskarac 29.01.2021.

    najbolje cizme ikad, doslovno neunistive i nisu skupe uopce

  • LJEPOTICA 1 29.01.2021.

    Zato što preeedobre,nažalost kod nas nema velik izbor kao u Londonu,šteta!😈

Komentiraj...
Vidi sve komentare