Čak 80 posto ukupne potrošnje energije kućanstva trošimo na zagrijavanje prostora te na pripremu potrošne tople vode, a 20 posto ukupne potrošnje energije kućanstva odlazi na potrošnju električne energije za rasvjetu, kućanske uređaje i različite elektroničke uređaje koje koristimo u kućanstvu', napomenuli su Energetskom institutu Hrvoje Požar u brošuri 'Savjeti za uštedu energije'.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Radijatore ne prekrivajte zavjesama ili komadima namještaja s obzirom da takvi zakloni smanjuju toplinski učinak radijatora. Također, kada je vanjska temperatura niža od unutarnje i kada nema dobitaka od Sunca (tijekom noći) spustite vanjske i unutarnje rolete kako biste smanjili toplinske gubitke iz grijanog prostora prema vanjskoj okolini. Tijekom dana kada su veliki toplinski dobici od Sunca, rolete je potrebno podići i zavjese maknuti sa staklenih stijenki kako bi se apsorbiralo što više Sunčeva zračenja - savjetuju.
- Preporučuje se kratkotrajno, ali cjelovito prozračivanje prostora. Takvim načinom prozračivanja u trajanju od 3-4 minute, moguće je izmijeniti sav ustajao zrak, a da se pri tome ne ohlade zidovi, podovi, namještaj itd - dodali su.
Preporučene temperature u prostoru
- Osjećaj toplinske ugodnosti je individualan i stvar osobnih preferencija korisnika prostora, ali, također, ovisi i o stupnju odjevenosti. Sljedeće vrijednosti temperature u pojedinim prostorima preporučuju se i smatraju zadovoljavajućima u pogledu postizanja toplinske ugodnosti i smanjenu rasipanja energije uz normalnu razinu odjevenosti - kazali su u Energetskom institutu Hrvoje Požar pa nabrojali koliko bi stupnjeva, po njihovoj preporuci, trebalo biti u pojedinim prostorima doma:
- Hodnik: 14 do 18
- Spavaća soba: 18
- Kuhinja: 18 do 21
- Radna soba: 18 do 21
- Dnevni boravak: 20 do 23
- Kupaonica: 23 do 25
- Preko dana kad nikoga nema kod kuće: 16
- Za vrijeme zimskog godišnjeg odmora: 10
- Uz smanjenje postavne temperature grijanja za 1°C, moguće je postići godišnje uštede u iznosu od 5 posto ukupne godišnje energije za grijanje - kažu.
Postoje načini kako da u domu bude toplo bez diranja termostata
Ono najvažnije je provjeriti izlazi li vam toplina iz kuće. Toplina se u kućanstvima najčešće gubi kroz neadekvatne vrata ili prozore, a to možete provjeriti jednostavnim testom. Otvorite prozor ili vrata, na okvir stavite list papira pa zatvorite. Ako papir lagano možete izvući, znači da na prozoru ili vratima gubite energiju, no i to se da riješiti bez puno muke.
Još nekoliko savjeta:
- Brtvljenje prozora i vrata je najbrža i najjeftinija opcija za rješavanje izlaska topline kroz proreze na prozorima i vratima. Gumena traka duga 6 metara stoji par eura. Ako želite malo efikasniju, tada kupite silikonsku čijih devet metara stoji oko 10 eura.
- Poslužit će i dekice pod vratima ili prozorom, ali tada će toplina odlaziti sa strane i na vrhu, ali barem neće dolje.
- Ugradnja automatskog termostata na radijatore je, također, mjera uštede jer održava temperaturu prostora na istoj razini.
- Iza radijatora koji se nalaze na vanjskim zidovima, ispod prozora, stavite reflektirajuću foliju. Tako će prolaz topline biti usmjeren na prostor, a ne na prozor.
- Daska postavljena iznad radijatora je prepreka toplom zraku da izlazi kroz prozor. Radijatore nemojte zaklanjati zavjesama ili namještajem jer to onemogućuje širenje topline prostorom.
- Dobro je i staviti dodatnu toplinsku izolaciju iza radijatora koji se nalaze na vanjskim zidovima, npr. stiropor. Na taj način će se ponovno gubiti manje topline.
- Izbjegavajte držanje prozora i balkonskih vrata 'na kipu' jer će vam tako toplina izlaziti, a kvaliteta zraka neće postati idealna. Umjesto toga provjetrite dom nekoliko puta dnevno po pet minuta, pa prozore ili vrata skroz zatvorite.
- Spuštanjem vanjskih i unutarnjih roleta toplina će se dulje zadržavati u prostoru.
- Ako je vani sunčano, razmaknite zavjese da bi toplina sunca ulazila u dom i tako ga dodatno zagrijala.
- Imate li u kući dimnjake koje ne koristite, bilo bi dobro da ih zatvorite (ostavite otvore za prozračivanje) jer je nekorišteni dimnjak kao rupa u plafonu kroz koju ulazi hladan zrak. Stručnjaci procjenjuju da se kroz otvoreni dimnjak gubi oko 25 posto energije potrebne za zagrijavanje prostora.
- Nakon završetka pečenja ostavite vrata pećnice otvorenima jer će tako dodatno zagrijati prostor dok se hladi.
- Puno energije se troši zagrijavanjem hladnog prostora pa pokušajte držati temperaturu podjednakom - tijekom dana na oko 20, a noću na 15 stupnjeva.
- Na pločice ili parket stavite tepih, bit će vam toplije za noge, a i to će poslužiti kao svojevrsna izolacija koja će sprječavati gubitak topline kroz hladan pod.
- Ako vam je kotao za centralno grijanje u hladnom prostoru kuće, bilo bi dobro da cijevi toplinski izolirate posebnim navlakama.
- Za jakih hladnoća na prozore možete staviti plastičnu foliju s mjehurićima (koja se inače koristi kod zaštite pri transportu, prodaju je na metre i nije skupa). Ona će pomoći da više topline ostane u prostoru.