To je to što me zanima!

Kako pravilno zalijevati biljke? Ne želite da uvenu ili im istrune korijen jer ne znate što radite

Ako je tlo mokro, nemojte ga zalijevati nekoliko dana zato što time riskirate razvitak plijesni. Pobrinite se da voda može doći do korijena njezinim nanošenjem izravno na tlo
Vidi originalni članak

Svaka biljka treba različitu količinu svjetla i sjene, topline, vlage, hrane i vode. Zalijevanje može biti najteži dio jer je mnogima problem pogoditi količinu vode koja je dovoljna. No slijedite ove trikove i biljke će živnuti.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Zalijevajte ih ujutro jer im to daje vrijeme da se tlo osuši tijekom dana. Ne želite da tlo ostane previše vlažno te da privlači bube i bolesti. Također, prilagodite svoju rutinu zalijevanja sezoni. Ljeto može zahtijevati češće zalijevanje u odnosu na zimu.

REGENERACIJA KOŽE Zdravo i prirodno: Pet recepata za brže zacijeljivanje ožiljaka

Pobrinite se da voda može doći do korijena njezinim nanošenjem izravno na tlo. Možda ćete vidjeti kako voda izlazi kroz rupe na dnu posude, ali ne dopustite da se ona sakuplja nego višak treba izliti.

Prije zalijevanja treba testirati tlo da biste vidjeli je li još vlažno. Ako je tlo mokro, ne zalijevajte ga nekoliko dana. U suprotnome možete riskirati razvoj plijesni.

Također možete uložiti u mjerač vlage u tlu, koji će vam pomoći procijeniti treba li biljku zaliti. Osim toga,povremeno poprskajte lišće vodom, a zatim ga obrišite krpom kako biste uklonili prašinu i održavali biljku čistom.

ŠARENILO U DVORIŠTU Jesensko cvijeće zbog kojeg će vam vrt biti živahan sve do zime

Sukulenti su posebna priča

Kako se zalijevaju sukulenti: 

  • Zalijevajte odozgo - sve dok voda ne počne izlaziti iz drenažne rupe na posudi. Ovo je standardna tehnika zalijevanja za većinu sobnih biljaka, a dobro djeluje i za sukulente. Napunite kantu za zalijevanje i lagano i ravnomjerno zalijevajte biljku po cijelom gornjem sloju tla. Jednom kad voda počne istjecati iz drenažne rupe posude, to je znak da se zaustavite. Pustite biljku da upije preostalu vlagu 15 minuta. Ako je nakon toga ostalo i dalje vode, prolijte je.
  • Zalijevajte od dna - ovo je dobra tehnika ako je tlo vaše biljke zbijeno i ako vam se čini da biljka ne upija ravnomjerno vodu kad je zalijevate odozgo. Ponekad kad zalijevate sukulente s vrha, 'udarcima' vode možete oštetiti korijenje. Zalijevanje s dna omogućuje biljci da polako upija dovoljno vode.

Što ne smijete raditi:

  • Zalijevati njihovo lišće - iako neke sorte biljaka cijene dobru vlažnost, sukulenti nisu jedni od njih. Budući da su sukulenti porijeklom iz suhih područja koja nemaju puno vlage, nisu navikli imati vlažno lišće.
  • Staviti ih u lonac bez drenažne rupe - drenažne rupe služe kao izlazni put za vodu koju vaša biljka ne upije. A, budući da su sukulenti  osjetljivi na prekomjerno zalijevanje, stvarno su im potrebne.
  • Zalijevati ih malo, ali često - bolje je da svoje sukulente zalijevate s više vode rjeđe, nego s manje vode svakih nekoliko dana.

POGLEDAJTE VIDEO: U KUĆI POZNATE INFLUENCERICE SLAVICE DE JONG 

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Derim. 01.09.2022.

    Ja susjedi redovno održavam PH vrijesnost zemljista u vazni -zalijevam ujutro kad se vraćam iz noćnog života-ona ujutro pije kaficu i stalno zabada nos u cvijeće i miriši!

Komentiraj...
Vidi sve komentare