To je to što me zanima!

Kako postaviti granice između posla i djece kad radimo doma

Djeca 'apsorbiraju' našu anksioznost i mogu osjetiti ako smo rastreseni. Čak i ako mislite da ne razumiju što se događa, kaže psihologinja, treba im sve objašnjavati
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Kako život bez seksa djeluje na žene, a što on radi muškarcima

Mnogi su u zadnjih par tjedana saznali koliko zahtjevno može biti balansirati između rada od doma i brige za djecu. I kao da samo po sebi dovoljno što se u skroz drugačijim okolnostima treba raditi puno radno vrijeme, konferencijske pozive sad ometa i nastava kojoj je mjesto radnje također dom. Za one čija su djeca još malena, razgovori sa kolegama ometani potrebama i zahtjevima mališana postali su svakodnevica.

Urednica Leah Chernikof za New York Times piše kako je o ovom problemu razgovarala sa brojnim stručnjacima i roditeljima, ne bi li dobila odgovor na to gdje postaviti granice: i sa šefovima i sa djecom. Komunikacija, fleksibilnost i razumijevanje ključni su u ovo vrijeme, slažu se svi.

Razgovarajte sa šefom

Ovo nije vrijeme da 'šutite i trpite' ili se pretvarate da kod kuće nemate dijete koje zahtjeva vašu pažnju, kaže životna trenerica Kym Harris-Lee.

- Jedini način da dobijete podršku je da nadređenom objasnite što vam se doma događa - dodaje Harris-Lee i preporučuje iskren razgovor s šefom i jasno izricanje trenutnih potreba koje imamo.

Osim ovih savjeta zaposlenicima, Harris-Lee potiče i poslodavce da u ovo vrijeme imaju više empatije. Ona kaže kako bi sad idealno bilo da nadređeni budu ti koji će sami zaposlenike pitati 'kako im mogu pomoći da na poslu budu što uspješniji, a da pri tome njihova djeca ne 'pate' i nisu zakinuta'.

Objasnite što bi vam pomoglo 

Voditeljica jednog ureda u Atlanti Tamika Baker savjetuje da odmah na početku poslovnog razgovora ili videokonferencije svima kažete da vam je i dijete tu.

- Oni koji istovremeno rade i brinu o djeci ne bi trebali imati i dodatan stres zbog mogućih reakcija drugih. Nitko nije ovo izabrao - kaže Baker.  

Budite fleksibilni oko radnog vremena 

Radni dan od 8 do 16 sati za neke više nije opcija pa se mnogi roditelji, pogotovo oni sa manjom djecom, drugačije organiziraju: prijavljuju se na primjer ranije ujutro, za vrijeme popodnevnog spavanja djeteta i kasnije navečer kad dijete legne.

Jedna od njih je i učiteljica Rachel Broudy koja se sa svojim suprugom dogovara kad će tko brinuti o njihovoj 16-mjesečnoj kćeri, a oboje onda svoj plan prenesu šefovima i kolegama.

- Imali smo problem kad bi u isto vrijeme imali video pozive - rekla je, a kako je ona u većem timu ponekad za vrijeme 'sastanka' može sebe staviti na 'mute' i samo vidjeti i čuti druge bez da aktivno sudjeluje u razgovoru.

- Tako mogu potrčati za svojom jednogodišnjakinjom koja je tek naučila hodati i viknuti joj da pazi, a da to nikome ne smeta - objasnila je.

Neka vam tehnologija bude prijatelj

Tehnologija koja omogućuje rad od kuće može stvarati i pritisak: zato nemojte zaboraviti da se po potrebi može i isključiti slika ili ton: što je odlično ako vas netko nazove dok ste još u pidžami, a dijete viče u pozadini, kaže Broudy.

- Nitko ne može stalno biti dostupan i stvarno je sad prijeko potrebno postavili granice - dodaje.

Sastavite plan sa svojom djecom (čak i ako su mala)

Djeca 'apsorbiraju' našu anksioznost i mogu osjetiti ako smo rastreseni. Čak i ako mislite da ne znaju što se događa, psihologinja Laura Guarino kaže da im treba pokušati sve objasniti.

Guarino zato predlaže 'obiteljski sastanak i razgovor o onome što se događa', kako bi i djeca i odrasli mogli reći što im je potrebno.

PREŽIVITE IZOLACIJU Kako da vaši odnosi prežive izolaciju? Komunikacija je ključ

Neka djeca imaju rutinu

Redoviti zadaci i radnje osiguravaju djeci da imaju nešto poznato u svakodnevnom životu, rekla je Guarino.

- Svaka je uobičajena rutina sada korisna, čak i ako nema smisla u ovoj situaciji - dodaje.

Objasnite djeci koje su granice

Lako je reći: 'Kad su vrata zatvorena, ne ometajte mamu ili tatu', ali što ako uopće nemate vrata? Neki roditelji djeci kažu da, kad imaju slušalice ili laptop, to je znak da rade.

- Bilo kako im pokažite kad vas ne smiju ometati, glavno da je znak jasan - kaže Guarino.

NOVINARKA: 'Ne mogu nigdje ići, ali uzela sam godišnji. Evo zbog čega'

Odvojite vrijeme i za sebe

Vrijeme za 'dekompresiju' i ponovno punjenje ključno je zbog strpljenja i tjeskobe, kaže terapeutkinja dr. Amy Cirbus. Ona zato preporučuje zakazivanje nekoliko manjih odmora tijekom dana.

- Svaki će način na koji dobijete to vrijeme bit koristan. Makar se ponekad i pretvarali da uvijek sve pomno slušate - rekla je Cirbus. 

POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare