Nakon ne baš male gnjavaže postali ste ponosni vlasnik građevinskog zemljišta na kojemu možete početi planirati gradnju svojeg doma. U tu svrhu već ste koristili stručnu pomoć kako biste sa što manje ogrebotina savladali prvu stepenicu prema svojem cilju. Pritom su vam pomogli odvjetnik pravnim savjetima i arhitekt prostorno-planskim savjetima. Sad je vrijeme da izaberete arhitekta koji će vas provući kroz labirint zakonske regulative koja će vam u konačnici odobriti sve potrebne dozvole i omogućiti trošenje novca, široko prepoznato kao – gradnja!
Manji troškovi
No tko je zapravo lik, najčešće odjeven u crno, kojeg zovu arhitekt? Da, on će vam omogućiti da dobijete taj čarobni zeleni pečat, nacrtat će vam neke zidove oko soba, fasadu, pomoći izabrati pločice, pa možda i zavjese... Ali zapravo arhitekt vam može dati mnogo više od toga:
• najviše vrijednosti za vaš uloženi novac
• smanjiti troškove gradnje
• vašu kuću pretvoriti u dugotrajnu vrijednost
• razumjeti vaše potrebe te ih pretvoriti u funkcionalnu i estetsku cjelinu
Prvi je korak pronaći arhitekta (rodno ispravno je reći arhitekta/icu, ali zapravo tražite arhitektonski ured) koji vama odgovara. Postoje različiti načini kako doći do arhitekta. Možete otvoriti telefonski imenik i krenuti po abecedi, možete naletjeti na društvenim mrežama na nekoga tko vam se učini simpatičnim, možda netko od susjeda, rodbine ili prijatelja ima dobro iskustvo pa će vam preporučiti nekoga ili možete u Google ukucati "tražim arhitekta". Koju god metodu izaberete, bitno je da uspostavite dobru komunikaciju s izabranim arhitektom. Pritom će od presudne važnosti biti to da njegovi projekti načelno odgovaraju vašim očekivanjima. Uočit ćete da su arhitekti prilično brbljavi! Za razliku od većine slučajeva, to je zapravo vrlo dobra karakteristika: što brbljaviji, to bolji!
Kažite što točno želite
Naime, arhitekt vas pokušava upoznati i što bolje razumjeti kako bi mogao što uspješnije interpretirati vaše potrebe i projekt vaše kuće što više oblikovati prema potrebama vas i vaših ukućana. Bilo bi dobro da u tom procesu zaboravite olovku i papir, pristojno ignorirate škrabotine dobronamjerne rodbine, susjeda i prijatelja, ali svakako se što više otvorite prema arhitektu. Možda ste ljevak, možda volite spavati na podu, možda volite zalijevati cvijeće dok sunce zalazi, svirati trubu ili jednostavno buljiti u točku na zidu... Što god da su vaše skrivene strasti, one su vaše i čine vas sretnim te upravo takvim kakvi jeste.
Stručni suradnici
Uz njega ćete dobiti i papir koji vas neće baš razveseliti, ali tako to ide, sve se u životu plaća, pa tako i usluga arhitekta. Ponuda koju ćete dobiti, ili ste je dobili i prije projektnog zadatka, formirana je uz pomoć cjenika Hrvatske komore arhitekata. Razveselit će vas ako je ponuda niža, ali ne zaboravite da ćete, ako platite "fiću", "fiću" i dobiti, ako imate za "mečku", super za vas, no dobro je poznato da su Golf, Passat ili, po novome, ID3, ID4... neka zlatna sredina koja dugo traje i mnogo daje, a rijetko se kvari. U ponudi će vam biti specificirane sve faze izrade projektne dokumentacije (idejno rješenje, idejni projekt, glavni projekt, izvedbeni projekt i projekt interijera), rokovi i cijena.
Branka Grgić i Damir Ljutić zajednički se bave arhitekturom i njoj bliskim temama kroz studio BADD.arch. Dobitnici su mnogih arhitektonskih nagrada.
Stručni partner projekta je Društvo građevinskih inženjera Zagreb. Uz glavnog partnera PEVEX, partner na projektu je i ROCKWOOL.