Vezu između položaja spavanja trudnica i porođajne težine djece je pokazala studija provedena na 1760 novopečenih majki koje su sve tijekom neke faze trudnoće spavale s licem 'zabijenim u jastuk'.
Sve su buduće mame ispunile upitnike u kojem su ih liječnici pitali o uobičajenom položaju spavanja u posljednjim mjesecima trudnoće, točnije u trećem tromjesečju. Prosječna im je dob bila 30 godina, a ispitane su žene iz cijeloga svijeta.
POGLEDAJTE VIDEO:
Prosječna veličina beba onih mama koje su zadnja tri mjeseca trudnoće spavale na leđima bila je 3,4 kg, za razliku od uobičajenog prosjeka težine tek rođenog djeteta koja je 3,5 kg.
- Položaj spavanja se povezuje sa čak trostruko većom šansom za rođenje djece manje porođajne težine - rekla je za Mirror autorica studije dr. Lesley McCowan, ginekologinja sa Sveučilišta Auckland na Novom Zelandu, a 'lakše' se bebe teže hrane, teže dobivaju na težini i bore se protiv infekcija, te lakše mogu razviti teškoće s disanjem.
Osim toga, poznato je da se kasnije u životu suočavaju i s većim rizikom od zdravstvenih problema poput dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti.
Ove je godine inače u Velikoj Britaniji rođeno više beba manje porođajne težine nego u Turkmenistanu, Albaniji i Kubi. Oko 56.000 britanskih novorođenčadi težilo je manje od prosjeka - sedam posto svih rođenih - a smatra se da su brojke tako visoke zbog sve većeg broja starijih rotkinja.
- Smanjenje natalne težine povezano s položajem spavanja u trećem tromjesečju je klinički značajno, ali se na to može utjecati - rekla je dr. McCowan i pozvala na inicijative koje naglašavaju važnost položaja u kojem spavaju buduće mame.
Liječnici i znanstvenici tako vjeruju da bi javne zdravstvene kampanje koje potiču žene u trećem tromjesečju trudnoće da spavaju na boku, uvelike mogle pomoći da se manje beba rađa s malom porođajnom težinom.
- Spavanje na leđima može često rezultirati smanjenjem protoka krvi koja prenosi kisik do fetusa, a za čak 2.6 puta povećava rizik od mrtvorođenog djeteta - naglasila je dr. McCowan.
Naime, srca fetusa su bila manje aktivna kod onih majki koje su spavale na leđima, nego kod onih koje su noć provodile na boku, što je objašnjeno time što težina ploda vrši pritisak na krvne žile i tako ograničava opskrbu kisikom.
Procjenjuje se da bi se broj mrtvorođene djece smanjio za 3,7 posto kad bi sve trudnice spavale na boku u posljednjim mjesecima trudnoće.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: