To je to što me zanima!

Kako djeci ograničiti slatkiše? Nutricionistica otkriva što dati

Sa slatkišima treba biti umjeren. Upoznajte ga sa zdravijim alternativama poput suhog voća, voćnih salata, voćnog jogurta, kolača s rogačem, suhim voćem i slično
Vidi originalni članak

Svaka majka s mnogo pažnje priprema djetetu prve obroke krute hrane. Kako dijete raste sve je teže kontrolirati obroke i sve je više iskušenja. Slatkiši, sokovi i brza hrana izazivaju najviše roditeljskih nedoumica. Već je majčino mlijeko lagano slatko, pa se i želja za slatkim počinje rano razvijati.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Sa slatkišima treba biti umjeren. Djeci je teško zabraniti konzumaciju slatkiša, i ponekad može biti kontraproduktivno. Bolje je pronaći neku razumnu mjeru ili upoznati dijete sa zdravijim alternativama poput suhog voća, voćnih salata, voćnog jogurta, kolača s rogačem, suhim voćem i slično - savjetuje nutricionistica Darija Vranešić Bender.

Problem nastaje kada šećer u dječjoj prehrani zamijeni zdrave namirnice koje sadrže potrebne hranjive tvari za razvoj. Slatkiši postaju „loši“ ako zamijene obrok. Malo čokolade može biti u redu, ali nakon obroka, a nekoliko keksa je dobro ako se pojedu poslije voća i žitarica. Kada je dijete sito, sigurno neće pojesti cijelu čokoladu, kažu stručnjaci i napominju da je ipak pogrešno dijete nagrađivati slatkišima, jer će početi slatko povezivati s ugodnim osjećajima. Roditelji griješe i kad popuste izbirljivoj djeci “samo da nešto pojedu” jer slatkiši kao i brza hrana nisu zamjena za obrok:

LOŠ MARKETING ZDRAVE HRANE Najdeblja su nam najmanja djeca, a imat ćemo ih 100.000

- Klasični fast food bolje je izbaciti iz prehrane djeteta - odlučno će Vranešić Bender i dodaje: 'Domaća pizza, prženi krumpir ili pileći ražnjići mogu biti prihvatljiva verzija fast fooda za djecu, a čokolade i bombone treba djeci davati prigodno, ne svakodnevno'.

Iznimka su mliječni deserti i žitarice s kakaom koji su posebno prilagođeni potrebama djece i sadrže kontroliran udio šećera. Iako je hrana užitak, ona je nužna i za pravilan rast i razvoj pa je važno da bude što kvalitetnija, jer šećera ima i u drugim namirnicama.

- Bijelo brašno, šećer, bijela peciva, kolače s bijelim šećerom, tjesteninu i rižu treba u određenom postotku zamijeniti njihovim cjelovitim varijantama: neprerađenim žitaricama, integralnim pecivima, tjesteninom, rižom, kolačima i slasticama s manje šećera. Sve to valja rasporediti na četiri, pet manjih obroka, uz napomenu da se doručak ne smije zanemariti - ističe Vrenešić Bender.

TEŽE SE FOKUSIRAJU Djeca imaju sve lošije ocjene zbog predugog gledanja ekrana

Djeca koja doručkuju i imaju uredne obroke rjeđe posežu za slatkišima i imaju manje problema s kontrolom težine.

- Kako bi djeca što lakše usvojila preporuke, poželjno ih je uključiti u nabavu i pripremu hrane. Pokazalo se da zajedničko objedovanje jako utječe na prehrambene navike djeteta, pa pokušajte imati barem jedan zajednički obrok. I neka pritom televizor bude ugašen.

Hrana utječe na zdravlje i pomaže pri učenju 

Neka se umjetna bojila u hrani povezuju s većim rizikom od hiperaktivnosti pa se takvi proizvodi moraju posebno deklarirati i ograničiti u dječjoj prehrani. Riječ je o bojilima: Sunset Yellow (E110), Tartrazine (E102), Carmoisine (E122), Ponceau 4R (E124) i konzervans natrijev benzoat (E211). Omega-3 masne kiseline, kojih ima u masnijoj ribi te sjemenkama, osiguravaju pravilan razvoj mozga i vida. Prehrana bogata tim tvarima pospješuje psihomotorički razvoj i sposobnost učenja.

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 3

  • 26.10.2019.

    Gemišt.

  • 26.10.2019.

    djeca ne mogu bez slatkiša

  • DANIJEL 🐶 26.10.2019.

    Ograničit djeci slatko je kao ograničit narkomanu drogu! DOSLOVNO je tako ošto šećer stimulirajuće djeluje na mozak/receptore iste koje i droga stimulira i potiče endorfine iserotonin. Dakle, nemojte djecu niti nakačit na slatko, to je jedino rješenje, barem ne kupovne slatko nego ako želite zdravu djecu naučite ih na prirodne šećere, voćne, od toga im nebudi lijen radi slastice, razne smoothije se zaledi i eto sladoleda, zdravo mixano voće, di ćeš bolje? Kašice zaslađene stevijom, prirodnim biljnim sladilom koje i šećeraši smiju uziat zbog 0 glikemijskog indexa, umjesto 2,3 litre sokova za tu cijenu kupite naranči,limuna,manarini i napravite 5 litara soka+opet STEVIJA, samo malo truda, sve ostalo je izgovor.

Komentiraj...
Vidi sve komentare