To je to što me zanima!

Kako biti sretan i kad se čini da je to postala nemoguća misija

Na Žablji dan, 9. 4., pretvorite nesreću - u sreću, a dovoljno je samo pronaći nešto zbog čega se može biti sretan i zaboraviti na zamjeranje drugima i ljubomoru
Vidi originalni članak

Sreća se rađa iz nesreće, a nesreća je skrivena u njedrima sreće, ustvrdio je Konfucije još u 5. st. pr. Kr. Da bi se “izbrisala” tuga, zabrinutost ili potištenost, koliko god situacija bila teška, prvi korak je pokušati se osjećati barem manje nesretno. To ne bi trebalo biti nemoguće, čak ni preteško, sugerira Gretchen Rubin, autorica knjige “Projekt sreća”. Sreću samo treba ponovno izazvati, a u mnogim kulturama simbol sreće, radosti, blagostanja i transformacije je - žaba. 

Zato “poljubite” svoju žabu nesreće i pretvorite je u princa sreće. Ponovno sagledajte situaciju - negativno, ali i pozitivno. Čak se i iz najgore situacije može izvući pozitivno, primjerice, bolest zbližava obitelj. Ako ne možete vidjeti svijetlu stranu, odvratite misli uz omiljenu glazbu, smiješan film ili roštilj s prijateljima. Prevarite nesreću, a onda je pobijedite.  

Uz malo pomoći prijatelja

Najgore što se može napraviti je pokleknuti pod impulsom koji se u čovjeku pojavi u teškim trenucima te se izolirati. Upravo snažna povezanost te pomoć koju obitelj i prijatelji pružaju ključ je sreće. Bez ustezanja zamolite za pomoć. Ponekad je dovoljno otići van s prijateljima i barem nakratko zaboraviti probleme.

Promjena spašava

Najgore što se može napraviti je pokleknuti pod impulsom koji se u čovjeku pojavi u teškim trenucima te se izolirati. Upravo snažna povezanost te pomoć koju obitelj i prijatelji pružaju ključ je sreće. Bez ustezanja zamolite za pomoć. Ponekad je dovoljno otići van s prijateljima i barem nakratko zaboraviti probleme.

Nikad nije tako crno da ne postoji svjetlo na kraju

Kad sve uistinu izgleda crno, teško je razmišljati o dobrim stvarima, a još teže biti zahvalan na njima. No baš zbog tih pozitivnih stvari problemi mogu imati drukčiju perspektivu i biti snažan oslonac za borbu protiv “crnila”. Primjerice, doživite li veliko razočaranje na poslu, pomislite: “Obitelj i ja smo zdravi - i to je najvažnije.”

I razmišljanje može usrećiti

Da biste bili sretni, morate razmišljati o tom osjećaju, a u takvom ozračju dobre stvari rastu, poručuje Gretchen Rubin te savjetuje:

- Ako ste nešto u životu napravili loše i postaje sve gore, pokušajte napraviti nešto drugo bolje. I to drugo ne treba biti nešto važno ni veliko, važan je samo taj osjećaj koji će se ‘proizvesti’. 

Autogol

Zamjeranje i osvetoljubivost drže ljude u prošlosti poput utega na nogama i čine ih nesretnima. Opraštanje vraća u sadašnjost i otvara čovjeka za nove, sretnije događaje.

Nije sve u novcu

Ljudi koji kažu da su sretni nemaju bolje životne okolnosti, ali znaju kako izvući dobro i u tome uživati, pokazuju istraživanja. Oni su samo odabrali biti sretni.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • SanelaTahirović 11.04.2011.

    ipak je ljepše biti sretan kad imaš para .......svi mi kažemo da nije sve u novcu ali kako bez njega.....kako biti sretan???????

  • izidora 10.04.2011.

    treba samo znati ,poznavati sebe ,radovati se malim stvarima ,imati mašte i duha optimizma..nije sve u materijalnom

  • downtown 09.04.2011.

    ma nemoj???

Komentiraj...
Vidi sve komentare