Količina sna ovisi o dobi djeteta, no pravila se ponekad teško držati i to se često čini kao nemoguća misija.
POGLEDAJTE VIDEO:
Zna se desiti da stručnjaci imaju i različite odgovore, ovisno o tome koga pitate. Ali mnogi se slažu da bi redovite rutine odlaska na spavanje trebalo uvesti kad vaši mališani napune četiri mjeseca. Naime, prije toga beba uglavnom spava te si sama radi raspored pa je nemoguće uvesti neku rutinu.
Kompanija Sleepsisters objavila je vodič koji donosi savjete stručnjaka.
- Novorođenčad (do tri mjeseca): Bebe nemaju definirani raspored, već obično spavaju u kratkim intervalima od po oko dva sata tijekom dana i noći
- 1-4 mjeseca: između 20 i 23 sata - Budući da se bebe još redovito hrane tijekom čitavog dana, ovo je preporučeni vremenski okvir za njihov odlazak na spavanje navečer
- 4-8 mjeseci: u vrijeme od oko 17:30-19:30 h - Osim redovitog drijemanja, raniji odlazak na spavanje može pomoći bebama da u boljem razvoju
- 8-10 mjeseci: između 17:30-19:00 h - Vrijeme za spavanje ne bi trebalo biti kasnije od 3,5 sata nakon njihovog prijašnjeg spavanja, dok je vremenski okvir nešto ranije jer je vjerojatno da će prekinuti svoje treće spavanje
- 10-15 mjeseci: 18-19:30 h - Budući da bebe u toj dobi vjerojatno smanjuju vrijeme dnevnog spavanja, važno je na spavanje ići ranije. Ipak, važno je napomenuti da vrijeme spavanja ne smije biti kasnije od 4 sata nakon drijemanja.
- 15 mjeseci - 3 godine: 18-19:30 h - Ako prestane spavati po danu, odlazak na noćno spavanje treba pomaknuti unaprijed
- 3-6 godina: 18-20:00 h - Budući da djeca više ne spavaju po danu, trebat će im dodatni sat sna noću
- 7-12 godina: 19:30-21 h - Sada kada je vaše dijete u školi, san je još važniji
- Tinejdžeri: 9+ godina - Kad je riječ o tinejdžerima, trebalo voditi računa da moraju u krevet ovisno o tome kad se bude.
Koliko sna treba djeci? Ovo je još jedno goruće pitanje o kojem mnoge mame i tate raspravljaju dok su im djeca mala.
Svako dijete treba različitu količinu sna, ovisno o dobnoj skupini. Cleveland Heath Clinic predlaže raspored za novorođenčad, djecu i tinejdžere:
- Novorođenčad (do tri mjeseca): 14 do 17 sati
- Dojenčad (4 do 11 mjeseci): 12 do 15 sati
- Mala djeca (jedno do dvoje): 11 do 14 sati
- Predškolci (od tri do pet godina): 10 do 13 sati
- Školska dob (6 do 13 godina): 9 do 11 sati
- Tweens i tinejdžeri (14 do 17): 8 do 10 sati
Prema tablici spavanja obrasci dječjeg spavanja trebali bi ovisiti o dobi vašeg djeteta, plus vremenu u kojem ustaju ujutro, piše The Sun.
Primjerice, u tablici stoji da djeca od pet godina trebaju ići spavati u vremenu između 18:45 do 20:15. Dakle, ako petogodišnjak ustaje u 6:30 ujutro, bit će spreman za spavanje u 19:15.
Spavanje ovisi o mnogim faktorima, no dobar san osigurat će razvoj i rast djeteta koji je u svako doba specifičan. Pomoći će mali rituali i navike odlaska u krevet, koje stvaramo kako bismo dijete pripremili za što lakši ulazak u san.